Autyzm. Stop dyskryminacji w szkole

Wszystkie dzieci powinny chodzić do szkoły. Czy jest ktoś, kto nie podpisałby się pod tym hasłem? Są kraje w Ameryce Południowej, Azji, Afryce gdzie każdego dnia toczy się walka o to, by każde dziecko mogło chodzić do szkoły.

 

W codziennych sporach rodziców z paniami pedagog, psychologami, dyrektorkami i dyrektor szkół podobna walka toczy się w polskiej szkole. W ukryciu.

 

W idealnym świecie każdego dziecko chodzi do szkoły. Niezależnie do stopnia i rodzaju niepełnosprawności ma w niej swoje miejsce. Klasy są dostosowane do ich potrzeb. Nauczyciele przeszkoleni. Asystenci dostępni. Do pomocy wianuszek specjalistów. A rodzice innych dzieci wyrozumiali i wspomagający.

 

W idealnym świecie nauczanie indywidualne jest dla dzieciaków, które nie mogą dotrzeć do szkoły. Bo są ciężko chore, miały wypadek, albo tak niepełnosprawne, że nie wstają z łóżka.

 

Dla pozostałych dzieci jest miejsce w szkole. W każdej szkole.

 

Tak powinno być w idealnym świecie.

 

Ale jesteśmy w Polsce.

 

Tu trudno o dostosowanie klas do potrzeb dzieci. Nauczyciele nie potrafią – i często nie chcą – pracować z każdym dzieckiem. Brakuje pieniędzy na pomoce i asystentów. O specjalistach nie wspominając.

 

Taka szkoła wypycha ucznia do domu. I rodzic często się na to godzi. Bo nie ma wyboru. Dla takiego rodzica i takiego ucznia nauczanie indywidualne w domu i możliwość uczestniczenia w niektórych zajęciach szkolnych to szansa. Szansa na kontakt z nauczycielami, z kolegami, ze szkołą.

 

Szanowna Pani Minister Edukacji Narodowej. Nie wolno naszym rodzicom tej szansy odbierać.

 

Szkoda, że nasza akcja „Autyzm STOP dyskryminacji w szkole” sprzed 4 lat jest wciąż aktualna. I tak jak wtedy pod budynkiem ministerstwa moglibyśmy skandować hasła:

Autyzm w szkole. Ja tak wolę.

i

Nasze dzieci chcą do szkoły.

 

Minęły 4 lata. A tak niewiele się zmieniło.

 

Tomasz Michałowicz, prezes Fundacji JiM

 

Wróć

FUNDACJA JAŚ I MAŁGOSIA (JiM)
UL. TATRZAŃSKA 105
93-279 ŁODŹ, POLAND
TEL. +48 42 643 46 70

 

DO SEKRETARIATU JIM HELP@JIM.ORG
DO CENTRUM TERAPII TERAPIA@JIM.ORG
DLA DARCZYŃCÓW DARCZYNCY@JIM.ORG
DLA RODZICÓW KLUBRODZICOW@JIM.ORG 

CHCESZ OTRZYMYWAĆ WSPANIAŁE LISTY?
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!

FOLLOW US ON:

KRS: 0000127075
NR KONTA: 03 1030 1999 7750 0000 5200 0000


Copyright Fundacja JiM

Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.