KRS 0000127075
Skopiuj Skopiowano do schowka
KRS 0000127075
TeleJiM
789 288 996

III Śląski Piknik Rodzinny za nami! :)

W Gliwicach, 3 września, odbyło się największe w Polsce spotkanie rodzin dzieci z autyzmem i innymi neurotrudnościami – III Śląski Piknik Rodzinny organizowany przez gliwicki Klub Rodziców Fundacji JiM. Honorowy Patronat nad imprezą objęła małżonka Prezydenta RP,  Agata Kornhauser – Duda.

Piknik odbył się na terenie Ośrodka Wypoczynkowego „Czechowice” w Gliwicach. To przede wszystkim pomysł na integrację, wspólne spędzenie czasu rodzin dzieci z autyzmem z całego kraju, ale również doskonała okazja do konsultacji ze specjalistami z zakresu psychologii, pedagogiki, oligofrenopedagogiki, a nawet prawa oświatowego, którzy wzięli udział w pikniku. Oprócz tego były wspólne treningi zumby w wykonaniu instruktorów z Jatomi, nauka tańca, pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej, przy wsparciu Straży Miejskiej powstało również mini miasteczko drogowe, na którym można było poznać zasady ruchu drogowego. Piknik wspierała również gliwicka Jednostka Wojskowa „Agat” im. gen. dyw. Stefana Roweckiego ,,GROTA’’, która wypożyczyła sprzęt – stoły, namioty etc. Atrakcje i zabawy plastyczne animacji dla dzieci zapewni Młodzieżowy Dom Kultury z Gliwic. Zabawę zwieńczyło wspólne ognisko.

Rodzice spotykają się regularnie – mówi Małgorzata Leśnik, koordynatorka Klubu JiM w Gliwicach, organizatorka pikniku. – Wspieramy się, rozmawiamy, wymieniamy informacjami. Robimy wszystko, by nasze dzieci żyły jak inne, czyli rozwijały się, stawały coraz bardziej samodzielnie i pomimo żmudnej terapii i rehabilitacji, miały jak najwięcej radości i zabawy.

Gliwicki Klub Rodziców JiM oprócz Pani Prezydentowej Agaty Kornhauser – Dudy na imprezę zaprosił również Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka oraz Zygmunta Franckiewicza, Prezydenta Gliwic.

Klubów JiM w Polsce przybywa z każdym rokiem, bo integracja rodziców dzieci z autyzmem jest bardzo ważna. Ogłoszony niedawno przez JiM pierwszy w Polsce raport „Dziecko z autyzmem – dostęp do diagnozy, terapii i edukacji w Polsce” nie zostawia suchej nitki na rodzimym systemie wsparcia dla rodziców dla dzieci z autyzmem. Lekarze rodzinni nie radzą sobie z rozpoznaniem sygnałów autyzmu. Nauczyciele wzywają do szkół, bo dzieci z autyzmem są ich zdaniem „niegrzeczne”. Brakuje psychiatrów dziecięcych – jest ich raptem 333 w Polsce. 7 na 10 rodziców dzieci z autyzmem rezygnuje z pracy, by opiekować się dzieckiem. Od pierwszej wizyty u lekarza
do rozpoczęcia terapii mija aż 2,5 roku. Tylko 46% diagnozuje się przed 3 rokiem życia – a wczesna diagnoza jest tutaj kluczowa. Dlatego rodzice zrzeszają się, aby wspierać się wzajemnie. Wszystkich klubów jest 22, pracują w różnych częściach Polski. W klubach działa społecznie aż 3 tysiące osób.

Jeżeli też chciałbyś dołączyć do Klubu JiM, albo znasz rodziców, którzy chcieliby to zrobić 
wejdź i zarejestruj się na www.jim.org/KlubRodzicow .

Zobacz także
Ty też możesz pomóc Już 1 osoba na 100 jest w spektrum. Zmień życie osób autystycznych na lepsze. Pomagam