KRS 0000127075
Skopiuj Skopiowano do schowka
KRS 0000127075
TeleJiM
789 288 996

Autentyczna Przestrzeń w Warszawie dla osób w spektrum autyzmu

 

Fundacja JiM tworzy na warszawskiej Białołęce nowoczesną placówkę dla osób autystycznych. Oferować ona będzie diagnozę i terapię autyzmu, będzie znajdować się tam także przedszkole oraz szkoła. Fundacja zatrudni ponad 100 specjalistów. Pomoc trafi do tysięcy dzieci i dorosłych w spektrum autyzmu rocznie. Aktualnie prowadzone są procesy rekrutacyjne, wszystkie oferty pracy można znaleźć TUTAJ

 

Według danych statystycznych Narodowego Funduszu Zdrowia w 2021 r. wszystkich zdiagnozowanych Polek i Polaków w kierunku spektrum autyzmu było 86 575 [1]. Należy pamiętać, że im wcześniej zostanie postawiona diagnoza i idąca za nią indywidualna terapia, tym większa szansa na poprawienie jakości życia osób autystycznych, a także ich rodzin. W konsekwencji to także dobry rozwój dziecka, samodzielna dorosłość i większa szansa na aktywność zawodową. To dlatego tak ważne jest stworzenie kolejnej placówki, która będzie oferować dla osób autystycznych szkołę, przedszkole oraz klinikę, w której możliwa jest diagnoza oraz terapia autyzmu.

 

„To pierwsza Autentyczna Przestrzeń dla osób w spektrum autyzmu w Polsce. Jeśli projekt się powiedzie, będziemy organizować kolejne z pomocą tysięcy naszych Darczyńców indywidualnych i dziesiątek korporacyjnych. Zależy nam na współpracy z mądrymi, myślącymi perspektywicznie samorządami – takimi jak dzielnica Białołęka, którzy chcą planować długofalową pomoc dla swoich mieszkańców potrzebujących specjalistycznego wsparcia” – argumentuje Tomasz Michałowicz, prezes Fundacji JiM.

 

Autystyczna przestrzeń będzie się znajdować przy ul. Cieślewskich 33. Jednym z powodów decydującym o wyborze lokalizacji jest fakt, że Białołęka jest najszybciej rozwijającą się i najmłodszą pod względem wieku mieszkańców dzielnicą Warszawy.

 

„Mamy najwięcej w Warszawie dzieci w wieku szkolnym, a wśród nich także w spektrum autyzmu, które potrzebują specjalistycznego wsparcia. Nasze placówki oświatowe zatrudniają dla nich nauczycieli wspomagających proces kształcenia, a także psychologów i pedagogów. Tworzymy też specjalne oddziały w szkołach. Jednak pomocy nigdy dość. Cieszę się, że na terenie dzielnicy powstanie specjalistyczna placówka, z dużym doświadczeniem, która kompleksowo zadba o tę grupę naszych mieszkańców” – mówi Izabela Ziątek, zastępca burmistrza Białołęki, odpowiedzialna m.in. za oświatę.

 

W obiekcie o powierzchni 1000 m kw. w przyjaznej okolicy, swoje miejsce znajdą dzieci w przedszkolu i w szkole oraz dzieci i osoby dorosłe korzystające z diagnozy oraz terapii. Razem nawet ponad 1000 dzieci i osób rocznie. W obiekcie znajdą się również m.in.: świetlica, stołówka, winda, sala terapeutyczna, gabinety logopedyczne i psychologiczne oraz lekarskie. Wokół budynku będzie również ogrodzona zielona przestrzeń dla najmłodszych. Fundacja JiM zaangażuje blisko 100 specjalistów, w tym: oligofrenopedagogów, logopedów, lekarzy psychiatrów i innych specjalizacji a także psychologów i psychoterapeutów. Wszystko po to, by dawać jak największej jakości wsparcie osobom autystycznym i ich bliskim. Dbać nie tylko o ich naukę, rozwój, ale także samopoczucie, dobrostan i jakość życia.

Zainteresowany? Kliknij TUTAJ i dowiedz się więcej!

Zobacz jak wygląda Autentyczna Przestrzeń w Warszawie.

 

[1] Na podstawie danych NFZ,  https://dane.gov.pl/pl/dataset/3023,swiadczenia-z-rozpoznaniem-autyzmu-i-zespolu-asper/resource/45331/table

Zobacz także
Ty też możesz pomóc Już 1 osoba na 100 jest w spektrum. Zmień życie osób autystycznych na lepsze. Pomagam