Diagnoza autyzmu
Jak wygląda diagnoza autyzmu? Gdzie można przeprowadzić diagnozę autyzmu? Jak przebiega diagnoza u osób dorosłych? Wiedza na te tematy jest w społeczeństwie wciąż niewystarczająca. Dowiedz się więcej na temat diagnozy autyzmu.
Diagnoza autyzmu rozpoczyna się najczęściej od gruntownego wywiadu z rodzicami, którzy opowiadają o dotychczasowym rozwoju dziecka, niepokojących zachowaniach czy też przebiegu ciąży.
Do oceny ryzyka wystąpienia zaburzeń ze spektrum autyzmu wykorzystuje się badanie przesiewowe M-CHAT- R/F. Narzędzia może być używane zarówno przez specjalistę w procesie diagnozy, jak i w ramach wizyt kontrolnych u lekarza rodzinnego, a także w domu przez rodzica.
Stosując M-CHAT-R/F należy pamiętać, że grupa ryzyka jest znacznie szersza niż liczba dzieci, u których zostaje zdiagnozowane spektrum autyzmu. Wynika to z tego, że dzieci te mogą znajdować się w grupie ryzyka innych zaburzeń.
W spotkaniu z rodzicami najczęściej bierze udział jeden specjalista, jednak zdarza się, że wywiad przeprowadza kilka osób. Następnym etapem jest uważna obserwacja dziecka, prowadzona zazwyczaj przez zespół składający się z: psychologa, pedagoga i logopedy, który analizuje zachowanie dziecka podczas typowych czynności, takich jak zabawa z rodzicami, rozmowa, nawiązywanie kontaktu.
W jej trakcie zostaje sprawdzone, jak dziecko reaguje na inne osoby w swoim otoczeniu, a także jak wykonuje polecenia oraz jak wygląda jego zabawa, gdy bawi się samo. W diagnozie może zostać użyte narzędzie ADOS-2, które pomaga specjaliście podczas procesu diagnostycznego lub inne badania, które zaleci specjalista.
Proces diagnostyczny może obejmować: testy psychologiczne, kompleksowe badanie słuchu i wzroku, badanie morfologii krwi, badania neurologiczne i ankiety, które zostaną przekazane do rozwiązania dziecku i jego rodzicom.