KRS 0000127075
Skopiuj Skopiowano do schowka
KRS 0000127075
TeleJiM
789 288 996

Historia Marka

Marek ma 9 lat i ma autyzm. Kiedy chłopiec trafił do Fundacji JiM, miał duże trudności z kontrolą nad emocjami i nie potrafił bawić się razem z innymi dziećmi. Chłopiec przejawiał wiele trudnych zachowań, wyrażał sprzeciw wobec wszystkich poleceń nauczyciela, często reagując na nie płaczem. Wolał zabawę w samotności, ponieważ nie lubił dzielić się swoimi zabawkami. Bardzo często zdarzały mu się zachowania agresywne takie jak kopanie czy gryzienie, które jeszcze mocniej komplikowały jego relacje z innym dziećmi.
 

 
W tamtym czasie Marek panicznie bał się deszczu. Nie był w stanie wyjść na dwór podczas złej pogody, ponieważ ogarniał go wtedy ogromny strach, nad którym nie mógł zapanować. Czasem już sam dźwięk kropli uderzających o parapet potrafił wywołać u niego zdenerwowanie i atak paniki.
 

 
Podobnie jak większość dzieci z autyzmem, chłopiec także nie lubi zmian. Najlepiej czuje się gdy ma zaplanowany cały dzień i może konsekwentnie wykonać wszystkie czynności zgodnie ze swoim schematem.
 
Marek jest pod opieką Fundacji JiM od trzech lat. W tym czasie nauczył się panować nad swoimi emocjami, gdzie wcześniej sprawiało mu duże trudności. Chłopiec rozwinął swoje umiejętności społeczne, dużo lepiej funkcjonuje w grupie i potrafi bawić się z innymi dziećmi, czerpiąc z tego radość.
 
Trzy lata spędzone w Przedszkolu JiM sprawiły, że chłopiec zaczął się sam ubierać, sprzątać po sobie zabawki, samodzielnie jeść przy stoliku i nie potrzebuje już pomocy przy korzystaniu z toalety.
 
Jego największym sukcesem jest bez wątpienia przezwyciężenie ogromnego lęku, jakim był strach przed deszczem. Systematyczna terapia w Fundacji JiM pozwoliła chłopcu zapanować nad tym lękiem i teraz już nie boi się deszczu. Marek polubił przebywanie na świeżym powietrzu, bez względu na pogodę.
 
Teraz czas na kolejne wyzwania, które stoją przed Markiem. Wraz z terapeutą chłopiec pracuje nad tym, aby lepiej radzić sobie ze zmianami. W codziennym życiu napotyka nas wiele nieprzewidzianych sytuacji i chcemy żeby Marek był na to przygotowany.

 
W tym celu w Szkole JiM dzieci mają indywidualne programy nauczania odpowiednio dostosowane do ich potrzeb, tak by można było połączyć edukację z terapią. Poza nauką tradycyjnych przedmiotów nasze dzieci ćwiczą czynności praktyczne, które rozwiną ich samodzielność.

Uczą się wtedy robienia zakupów, korzystania z komunikacji miejskiej czy nadawania listów na poczcie. Wszystko po to, by mogły być bardziej samodzielne i dobrze radzić sobie z codziennymi wyzwaniami. Sukces Marka jest doskonałym przykładem, jak wiele można osiągnąć zaangażowaniem w systematyczną terapię!

Ty też możesz pomóc Już 1 osoba na 100 jest w spektrum. Zmień życie osób autystycznych na lepsze. Pomagam