KRS 0000127075
Skopiuj Skopiowano do schowka
KRS 0000127075
TeleJiM
789 288 996

Bajki na Mikołajki! Poznajcie wyjątkowe Bajki JiM

Bajki towarzyszą nam od dzieciństwa. Uczą, pobudzają wyobraźnię i rozwijają wrażliwość. Przedstawiamy Wam ich wyjątkową wersję. „Bajki JiM” to zbiór 5 utworów, których autorami i bohaterami są osoby z autyzmem oraz ich rodzice.

Czy znacie kolorowego smoka o miłym, szczerbatym uśmiechu, który nie bał się dentysty? A chłopca w żółtych słuchawkach i Zielonego Kapturka? To postaci z bajek, których bohaterami i autorami są osoby z autyzmem oraz ich rodzice. Utwory, które znajdziecie w zbiorze „Bajki JiM” uczą empatii i wrażliwości na innych. Są tym bardziej cenne z uwagi na autorów, którzy pokazują w nich swoje wartości, emocje i potrzeby. Opisują oni rzeczywistość (dosłownie i metaforycznie), której integralnym elementem jest autyzm a po której są najbardziej wiarygodnym przewodnikiem. Czytelnik dowiaduje się m.in. dlaczego Szymek z bajki nosi duże słuchawki, jakie zdolności mogą wyróżniać osoby z autyzmem, co wywołuje u nich dyskomfort, jak odbierają bodźce płynące z otoczenia. I że pomaganie osobom z autyzmem czasami bywa łatwiejsze niż myślimy – akceptacja i otwartość potrafią zmienić ich życie na lepsze.

„Bajki JiM” z jednej strony są przykładem talentu literackiego i niezwykłej wyobraźni dzieci ze spektrum autyzmu oraz ich bliskich. Z drugiej przybliżają ich świat i pomagają go wyjaśnić, tłumaczą zachowania często spotykające się z brakiem akceptacji lub zrozumienia ze strony otoczenia.

Co skłoniło autorów bajek do ich napisania? „Przez lata próbowałam zaakceptować autyzm, oswoić go. Obserwowanie jak bardzo dziecko jest odrzucane na podwórku, w mpk, w sklepach, pogardliwe i oceniające spojrzenia ludzi spowodowały, że postanowiłam  napisać  kilka  bajeczek  wraz  ze scenariuszem zajęć. Ciągle mam nadzieję, że uświadamianie spowoduje, że mniej rodziców, rodzeństwa dzieci z niepełnosprawnością oraz tych dzieciaczków będzie odrzucanych” – napisała Zofia Sujka-Kysiak, mama Olka oraz Oli i Magdy.

Bajki możecie pobrać TUTAJKoniecznie odkryjcie tę książkę – znajdziecie w niej podpowiedzi, jak sprawić, aby świat osób z autyzmem i ich bliskich choć trochę stał się bliższy bajce.

Dziękujemy autorom bajek za udział w projekcie i stworzenie wyjątkowej książki: Cezaremu Jaworkowi, Agacie Babijów-Grzywacz, Zofii Sujce-Kysiak, Julii Giermakowskiej oraz Katarzynie Pabiańczyk.

 

Życzymy owocnej lektury!

Zobacz także
Ty też możesz pomóc Już 1 osoba na 100 jest w spektrum. Zmień życie osób autystycznych na lepsze. Pomagam