To dzięki Wam cała Polska znów była na Niebiesko! Dziękujemy

Udało nam się po raz kolejny! To dzięki Wam 2 kwietnia, w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu po raz kolejny sprawiliśmy, że cała Polska zwróciła uwagę na nasze dzieci i osoby z autyzmem. Tym razem akcja Polska na Niebiesko miała hasło: „Autyzm. Poznaj zanim ocenisz”, a jej efekty, ogromny oddźwięk i skala przerosły nasze marzenia. Bardzo Wam za to dziękujemy!

Do tegorocznej akcji podeszliśmy bardzo merytorycznie. Tuż przed finałem opublikowaliśmy Raport JiM.
“Dziecko z autyzmem. Dostęp do diagnozy, terapii i edukacji w Polsce”. Nasz Raport opisuje dramatyczną sytuację dzieci z autyzmem i ich rodziców. Pokazuje np., że NFZ wydaje pieniądze na diagnozę i terapię dzieci z autyzmem bez planu, bez żadnej strategii i, że aż 72% rodziców dzieci z ZA i połowa rodziców dzieci z autyzmem było wzywanych do szkoły, pod pretekstem, że ich dziecko „jest niegrzeczne”. Robimy wszystko, żeby to zmienić i podnieść świadomość na temat autyzmu i związanych z nim problemów. M.in. dlatego organizujemy akcję Polska na Niebiesko.

Sprawiliście, że zaświeciliśmy w całym kraju! Do Polski na Niebiesko dołączyły setki osób, kilka tysięcy miejsc w całej Polsce i blisko pół tysiąca szkół, przedszkoli, fundacji, stowarzyszeń, instytucji publicznych oraz firm. Do akcji przyłączyło się również Ministerstwo Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Dziecka oraz Rzecznik Praw Obywatelskich – siedziby tych instytucji rozświetliły się na niebiesko, a także Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Akcję poparło także Ministerstwo Zdrowia i jak co roku Prezydent RP, który oświetlił na niebiesko Pałac Prezydencki.

Na znak solidarności z osobami z autyzmem na niebiesko rozbłysnęło także kilkaset znanych obiektów,
m.in. Pałac Kultury w Warszawie, urzędy miejskie w całej Polsce, galerie handlowe m.in. Manufaktura i Złote Tarasy, hotele: Warszawa Radisson Blu Sobieski, Hotel Park Inn by Radisson Kraków, Centrum Nauki Kopernik, Radiostacja w Gliwicach i wiele innych.

Wszystkim instytucjom, szkołom, fundacjom, firmom,  bardzo, bardzo dziękujemy! Poparcie naszej kampanii to bardzo ważny gest dla dzieci i osób dorosłych z autyzmem.

Ale to nie wszystko! W całej Polsce zorganizowaliśmy kilkaset wyjątkowych wydarzeń.
Można nas było spotkać m.in. w Złotych Tarasach w Warszawie, w Manufakturze w Łodzi i w znanej na Śląsku Galerii Forum w Gliwicach, gdzie wieczorem podczas wielkiego finału świeciliśmy po raz pierwszy z pomocą JiMApp specjalnej aplikacji na telefon. Można było zrobić sobie wyjątkowe zdjęcie

A dla tych, którzy chcieli poznać nasze dzieci i dowiedzieć, się więcej o autyzmie stworzyliśmy aż 23 specjalne Punkty Informacyjne. W Punktach w całym kraju czekali rodzice z Klubu JiM, którzy odpowiadali każde pytanie związane z tym zaburzenim. Mógł nas odwiedzić każdy, kto ma wątpliwości, czy jego dziecko może mieć autyzm. Rodzice z Klubu JiM opowiadali, jakie są najczęstsze sygnały tego zaburzenia, jak się je diagnozuje, gdzie należy zwrócić się o pomoc. Nasze Punkty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, w całej Polsce odwiedziło nas kilkaset osób, a do wielu z Punktów tworzyły się długie kolejki! Dziękujemy, że byliście tam z nami!

Galerię akcji Polska na Niebiesko, niebieskich wydarzeń i rozświetlonych budynków możecie zobaczyć
na stronie akcji www.jim.org/PolskaNaNiebiesko !

Wszystkim, którzy zaświecili z nami bardzo dziękujemy!
Pamiętajcie, że dla dzieci z autyzmem świecimy cały rok.

Zobacz także
Ty też możesz pomóc Już 1 na 100 dzieci ma autyzm. Zmień ich życie na lepsze. Pomagam