KRS 0000127075
Skopiuj Skopiowano do schowka
KRS 0000127075
TeleJiM
789 288 996

Ciche Godziny w sklepach sieci Lidl Polska.

Stworzenie przyjaznych warunków do robienia zakupów dla osób autystycznych i ich bliskich – to główny cel akcji „Ciche godziny”. Pomóc w tym mają m.in. wyciszone komunikaty, wyłączona muzyka, czy przygaszone światła. Jednym z partnerów akcji jest firma Lidl Polska. A my jako Fundacja JiM sprawdziliśmy jak akcja wygląda w praktyce w jednym z łódzkich sklepów sieci.

 

Zmiany widać już od wejścia. Jest zdecydowanie ciszej i spokojniej.

„Na czas „cichych godzin” automatycznie mamy wyłączaną muzykę. Nie ma komunikatów. Czasami się jakiś zdarzy, ale należy to do rzadkości. Zauważamy to, że w sklepie robi się wyjątkowo cicho.” mówi Agnieszka Derenowska, zastępca managera sklepu.

Wszystkich dźwięków nie da się wyeliminować. Szum pracujących lodówek, komunikaty z kas samoobsługowych instruujące, by „włożyć towar do pojemnika” lub ciche piszczenie kółek przy sklepowych wózkach. To dźwięki, których nie usłyszymy na co dzień. Zazwyczaj zagłusza je charakterystyczny dla dyskontów gwar i muzyka. Fakt, że są tak dobrze słyszalne pokazuje ile dźwięków udało się wyeliminować podczas „Cichych godzin”.

Wyznaczenie godzin akcji na piątkowy poranek i sobotni wieczór ma jeszcze jedną zaletę. W sklepie jest zdecydowanie mniej osób niż np. w piątkowe popołudnie. Alejki są niemalże puste. Dzięki temu można zrobić zakupy bez konieczności mijania się z innymi osobami. Dodatkowo bez problemu zmieścimy się z dziecięcym wózkiem lub idąc pod rękę z drugą osobą.

„Ciche Godziny to duże udogodnienie i ułatwienie dla osób autystycznych w korzystaniu z usług handlowych. Przyświecają im dwa bardzo ważne cele. Oprócz tego, że umożliwiamy osobom ze spektrum robienie zakupów w przyjaznych dla nich warunkach, to przede wszystkim podnosimy świadomość autyzmu w społeczeństwie.” mówi Tomasz Michałowicz, prezes Fundacji JiM.

Ciche godziny to udogodnienie nie tylko dla osób w spektrum i ich bliskich. Zakupy w tych godzinach mogą zrobić wszyscy, którzy cenią sobie ciszę, spokój lub chcą odpocząć od nadmiaru bodźców. To jedna z tych akcji, które mają pokazać, że udogodnienia dla osób autystycznych to tak na prawdę udogodnienia dla każdego z nas. Tworząc przyjazny świat dla osób w spektrum budujemy przestrzeń komfortową dla wszystkich.

W Lidlu akcja obwiązuje bezterminowo we wszystkich sklepach sieci w Polsce. Ciche zakupy można zrobić w piątki w godzinach 8:00-10:00, a także w soboty w godzinach 19:00-21:00.

Zobacz także
Ty też możesz pomóc Już 1 osoba na 100 jest w spektrum. Zmień życie osób autystycznych na lepsze. Pomagam