KRS 0000127075
Skopiuj Skopiowano do schowka
KRS 0000127075
TeleJiM
789 288 996

Ciche godziny w sklepach Lidl

Sieć Lidl Polska z myślą o komforcie osób ze spektrum autyzmu, jak i ich rodzin oraz opiekunów, wprowadza ciche godziny we wszystkich swoich sklepach w Polsce. Inicjatywa została wprowadzona we współpracy z Fundacją JiM, a jej głównym celem jest ułatwienie w dokonywaniu zakupów przez klientów z ASD (eng. autism spectrum disorder).  

Autyzm jest obecnie diagnozowany w Polsce u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w naszym kraju jest
400 000 osób z autyzmem. Jednak ze spektrum żyją także rodzice, rodzeństwo oraz opiekunowie, dla których rutynowe obowiązki, w tym między innymi zakupy są wielkim wyzwaniem. W celu ułatwienia codziennego funkcjonowania osobom ze spektrum autyzmu Lidl Polska wprowadził we wszystkich swoich sklepach „ciche godziny”. Głównym założeniem akcji, nad której wprowadzeniem sieć pracowała już od dawna, jest zapewnienie odpowiednich warunków codziennego funkcjonowania osobom ze spektrum autyzmu. Z raportu z analizy badania ankietowego przygotowanego przez Fundację JiM, wynika że dla większości osób z ASD zakupy są negatywnym doświadczeniem, a najbardziej uciążliwymi czynnikami w ich trakcie jest hałas, ostre oświetlenie, czy kolejki do kasy.

„2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – to idealna okazja, aby mówiąc o autyzmie i pokazać solidarność z osobami ze spektrum oraz ich bliskimi. To dla nas niezwykle istotne, aby duże sieci handlowe, takie jak Lidl Polska wprowadzały w swoich placówkach ułatwienia dla osób ze spektrum autyzmu. „Ciche godziny” są ukłonem w stronę osób z ASD, dla których czynniki takie jak hałas czy tłok, że zwykłe wyjście do sklepu – w wyniku braku udogodnień technicznych – zalicza się do wyjątkowo stresujących doznań.” – mówi Tomasz Michałowicz, prezes Fundacji JIM.

Jakie udogodnienia kryją się pod inicjatywą Lidla? W wyznaczonych godzinach zostanie wyciszona muzyka oraz komunikaty w systemie nagłośnienia. Klienci deklarujący, że są osobami ze spektrum autyzmu, bez weryfikacji zostaną obsłużeni poza kolejnością w tzw. kasach pierwszeństwa (jest to zazwyczaj pierwsza kasa). Sieć prosi także wszystkich klientów aby wykazali się zrozumieniem, jak i cierpliwością w stosunku do osób uprzywilejowanych do korzystania z kas pierwszeństwa. Ciche godziny w Lidlu odbywają się w każdy piątek w godzinach 8:00 – 10:00 oraz sobotę od 19:00 do 21:00.

* W aktualnej sytuacji epidemii, do odwołania z kas pierwszeństwa mogą także korzystać seniorzy, wolontariusze wspierający seniorów w dokonywaniu zakupów spożywczych, pracownicy sektora opieki zdrowotnej – przede wszystkim lekarze, pielęgniarki i pielęgniarze, ratownicy medyczni oraz tzw. służby mundurowe (strażacy, policjanci, żołnierze wojsk obrony terytorialnej czy straż miejska – przedstawiciele tych służb wspierają seniorów oraz rodziny poddane kwarantannie).

W Lidl Polska stawiamy przede wszystkim na ludzi. Nieustannie dokładamy starań, aby każdy czuł się w naszym sklepie komfortowo i mógł swobodnie dokonywać zakupów. Dzięki obecności naszej marki w różnych lokalizacjach w całej Polsce mamy możliwość poznania rozmaitych potrzeb naszych klientów, dlatego zdecydowaliśmy się wprowadzić inicjatywę „ciche godziny” – dla większości z nas jest to ledwo zauważalna zmiana, a dzięki temu możemy znacznie ułatwić codzienne zakupu części klientów.” – podsumowuje Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Communications, Lidl Polska.

 

Ciche godziny w Lidlu obowiązują bezterminowo we wszystkich sklepach sieci Lidl, w każde piątki w godzinach 8:00 – 10:00 oraz w soboty od 19:00 do 21:00.

Zobacz także
Ty też możesz pomóc Już 1 osoba na 100 jest w spektrum. Zmień życie osób autystycznych na lepsze. Pomagam