KRS 0000127075
Skopiuj Skopiowano do schowka
KRS 0000127075
TeleJiM
789 288 996

COVID-19. „Czy mogę wyjść z dzieckiem na spacer?” – odpowiadamy na Wasze pytania

Otrzymujemy od Was pytania związane z nowymi zasadami bezpieczeństwa, które zostały wprowadzone 25 marca i ograniczają swobodne przemieszczanie się. Chcemy Was uspokoić, że przepisy nie wprowadziły całkowitego zakazu wychodzenia z domu, choć jest zalecane, aby ograniczać je do niezbędnego minimum.

Poniżej znajdziecie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

Jakie są wyjątki od ograniczenia w przemieszczaniu się?

1) Dojazd do pracy i powrót z niej

2) Załatwianie niezbędnych, codziennych spraw (czyli bieżące sprawy życia codziennego)

3) Wolontariat w walce z koronawirusem,

4) Uczestnictwo w wydarzeniach religijnych (jednak nie może w nich brać udziału więcej niż 5 osób, wyłączając osobę, która je prowadzi)

Czym są bieżące sprawy życia codziennego?

To takie, które służą zaspokojeniu podstawowych potrzeb. Może to być konieczność pójścia do lekarza, uzupełnienie zapasów w domu czy spacer z psem.

Czy mogę wyjść z dzieckiem na spacer?

Tak – spacer, bieganie, jazda rowerem są dozwolone, bo są uznawane za „bieżące sprawy życia codziennego”. Jednak dla bezpieczeństwa zachowaj odpowiednią odległość (przynajmniej 1,5 m) między osobami spotykanymi podczas spaceru. Zgodnie z przepisami spacerować razem mogą maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin.

Czy mogę pójść z dzieckiem na plac zabaw?

Nie – ograniczenia dotyczą m.in. placów zabaw czy boisk. Są one miejscem gromadzenia się wielu osób, a tym samym jest tam wysokie ryzyko zakażenia.

Czy mogę wyjść do sklepu?

Tak – sklepy spożywcze, apteki, banki, pralnie czy drogerie pozostaną otwarte. Restauracje natomiast w miarę możliwości mogą wydawać posiłki na wynos lub je dowodzić.

Czy nadal mogę korzystać z komunikacji miejskiej – autobusu lub tramwaju?

Tak – chociaż tutaj zostały wprowadzone ograniczenia liczbowe, tzn. w autobusie lub tramwaju może być w tym samym czasie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących.

Do kiedy będą obowiązywać te dodatkowe ograniczenia?

Do 11 kwietnia 2020 r.

 

 

Zobacz także
Ty też możesz pomóc Już 1 osoba na 100 jest w spektrum. Zmień życie osób autystycznych na lepsze. Pomagam