Otrzymujemy od Was pytania związane z nowymi zasadami bezpieczeństwa, które zostały wprowadzone 25 marca i ograniczają swobodne przemieszczanie się. Chcemy Was uspokoić, że przepisy nie wprowadziły całkowitego zakazu wychodzenia z domu, choć jest zalecane, aby ograniczać je do niezbędnego minimum.
Poniżej znajdziecie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:
Jakie są wyjątki od ograniczenia w przemieszczaniu się?
1) Dojazd do pracy i powrót z niej
2) Załatwianie niezbędnych, codziennych spraw (czyli bieżące sprawy życia codziennego)
3) Wolontariat w walce z koronawirusem,
4) Uczestnictwo w wydarzeniach religijnych (jednak nie może w nich brać udziału więcej niż 5 osób, wyłączając osobę, która je prowadzi)
Czym są bieżące sprawy życia codziennego?
To takie, które służą zaspokojeniu podstawowych potrzeb. Może to być konieczność pójścia do lekarza, uzupełnienie zapasów w domu czy spacer z psem.
Czy mogę wyjść z dzieckiem na spacer?
Tak – spacer, bieganie, jazda rowerem są dozwolone, bo są uznawane za „bieżące sprawy życia codziennego”. Jednak dla bezpieczeństwa zachowaj odpowiednią odległość (przynajmniej 1,5 m) między osobami spotykanymi podczas spaceru. Zgodnie z przepisami spacerować razem mogą maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin.
Czy mogę pójść z dzieckiem na plac zabaw?
Nie – ograniczenia dotyczą m.in. placów zabaw czy boisk. Są one miejscem gromadzenia się wielu osób, a tym samym jest tam wysokie ryzyko zakażenia.
Czy mogę wyjść do sklepu?
Tak – sklepy spożywcze, apteki, banki, pralnie czy drogerie pozostaną otwarte. Restauracje natomiast w miarę możliwości mogą wydawać posiłki na wynos lub je dowodzić.
Czy nadal mogę korzystać z komunikacji miejskiej – autobusu lub tramwaju?
Tak – chociaż tutaj zostały wprowadzone ograniczenia liczbowe, tzn. w autobusie lub tramwaju może być w tym samym czasie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących.
Do kiedy będą obowiązywać te dodatkowe ograniczenia?
Do 11 kwietnia 2020 r.