Sytuacja osób z autyzmem jest w Polsce wciąż bardzo trudna. Fundacja JiM walczy o to, by ją poprawić.
W bezpośrednie działania Fundacji JiM jest zaangażowanych kilkaset osób – głównie lekarzy, psychologów, terapeutów, nauczycieli, wolontariuszy. A także osoby niosące pomoc w kryzysie, wywierające nacisk na zmiany prawne. I osoby każdego dnia budujące świadomość autyzmu.
W 2020 roku przeprowadziliśmy w Fundacji 400 diagnoz. Tylko do kliniki JiM z całej Polski skierowano na diagnozę w kierunku autyzmu 37 osób dorosłych. Nasz plan to 1000 diagnoz rocznie. Zrealizujemy go! – dzięki wsparciu Darczyńców.
Na diagnozę czeka się w Polsce wciąż za długo.
Wywalczyliśmy kontrakt z NFZ. W wypadku diagnozy JiM pokrywa on jednak tylko ok. 50 proc. kosztów. W 2020 r. za sprawą hojności Darczyńców JiM działania kliniczne JiM udało się wzmocnić kwotą 800 tys. zł. Dzięki temu w czasie światowej pandemii ani na chwilę nie zwolniliśmy tempa. Wszystkie zaplanowane diagnozy odbyły się. Żadna z kilkuset osób nie straciła terapii. Terapeuci i nauczyciele w trakcie pandemii pracowali jeszcze więcej. Nie tylko walczyli o samodzielność swoich podopiecznych, ale również przygotowywali materiały i transmisje on-line dla specjalistów i rodziców w całej Polsce. To było możliwe dzięki Darczyńcom. Każdemu za każdą przekazaną złotówkę bardzo dziękujemy!
Zespół TeleJiM pracuje nieustająco. Pracownicy JiM odpowiadają na pytania osób ze spektrum, rodziców i opiekunów z całej Polski. Doradzają, znajdują rozwiązania, przyjmują interwencje. W pogotowiu czeka psycholog. Masz problem do rozwiązania? – zadzwoń, zrobimy wszystko, by Ci pomóc: TeleJiM 789 288 996.
Zespół rzecznictwa mozolnie wykuwa zmiany prawne. W ubiegłym roku wykonał setki rozmów, spotkań i telefonów. Napisał dziesiątki pism. Efekt? Wszyscy kandydaci na prezydenta RP poparli Deklarację Autyzm 400 000, w której zobowiązali się wpływać na korzystne zmiany prawne. To tylko początek – nie zwalniamy tempa, pracujemy dalej.
Zespół podejmuje też interwencje w sytuacjach kryzysowych. Takie, jak w przypadku Marcina w spektrum autyzmu zatrzymanego przez policję, któremu groziła sprawa w sądzie za niedotrzymanie – zdaniem policji – reżimu sanitarnego. Dzięki naszej interwencji sprawa została załatwiona.
90 proc. interwencji kryzysowych dotyczy aktów dyskryminacji – w szkołach, w procesie diagnozy i orzekania o niepełnosprawności. Możesz zgłosić swoją sprawę na TeleJiM lub tutaj: jim.org/interwencje/.
To tylko niektóre z naszych działań. Wspomnijmy jeszcze o „Cichych Godzinach”, wypracowanych żmudnie w ciągu trzech lat w godzinach rozmów korporacyjnych z trzema ogólnopolskimi sieciami. „Ciche Godziny” zostały wprowadzone we wszystkich 1600 sklepach tych trzech sieci w całej Polsce. Bardzo im dziękujemy! Działamy razem. Wiedza i akceptacja Polaków dla osób z autyzmem systematycznie rośnie!
Każdego dnia ktoś z załogi JiM walczy o to, by o problemach osób z autyzmem wciąż było głośno. O to, by jak najwięcej Polaków wiedziało i akceptowało osoby w spektrum. O to, by jak najwięcej osób je wspierało, również finansowo. Przekazanie darowizny jest również formą wsparcia i okazania akceptacji dla osób z autyzmem.
To tylko niektóre z naszych działań.
Na wszystkie potrzeba pieniędzy.
Działaj. Wpłać. Dołącz do nas. Lepszy świat dla osób z autyzmem nie zbuduje się sam.
Fundacja JiM
Jesteśmy organizatorem-gospodarzem Kongresu Autism-Europe, który odbędzie się w Krakowie. Przyjedź, razem z 2000 uczestników z całego świata posuniemy sprawy w Polsce o wielki krok do przodu. Musisz tam być, to już za rok!