KRS 0000127075
Skopiuj Skopiowano do schowka
KRS 0000127075
TeleJiM
789 288 996

Dlaczego wciąż tak mało wiemy o autyzmie?

54% Polaków czerpie wiedzę o autyzmie z filmów i seriali. Prawie połowa odmawia osobom ze spektrum prawa do małżeństwa, jeszcze mniej chce żeby miały własne dzieci. Co 10. Polak wierzy, że autyzm powodują szczepionki. Jest jeszcze dużo do zrobienia.

Jak wygląda wiedza Polaków na temat autyzmu? Sprawdziliśmy to! Wraz z agencją badawczą przeprowadziliśmy Ogólnopolskie Badanie Świadomości Autyzmu, które jasno pokazuje jak niewiele nasze społeczeństwo wie o spektrum.

To był wielki wysiłek. Ogólnopolskie badanie wiedzy o autyzmie. 1102 osoby tworzące reprezentatywną próbę. Precyzyjnie dobrane wg płci, wieku, wykształcenia i miejsca zamieszkania. Przed Wami wynik. Co Polacy wiedzą o autyzmie?

Z pojęciem autyzm zetknęło się 83% Polaków. Według tych danych, znaczna większość społeczeństwa wie czym jest autyzm. Jednak aż 95% społeczeństwa nie potrafi wyjaśnić dokładnie na czym polega to zaburzenie. Biorąc pod uwagę, że ponad połowa Polaków czerpie wiedzę o autyzmie z filmów i seriali, wynik nie dziwi.

Niewiedza rodzi uprzedzenia. Większość Polaków kojarzy autyzm z negatywnymi cechami i zachowaniami. Brak akceptacji przejawia się też w innych aspektach życia. Jeżeli zapytać wprost – Polacy nie mają problemu z tym, żeby osoby z autyzmem były w ich otoczeniu. Jednak odmawiają im prawa do posiadania dzieci czy zawierania związków małżeńskich.

Jednak widzimy światełko w tunelu! Raport JiM pokazuje, że kontakt z osobami z autyzmem zwiększa wiedzę! Znaczna większość Polaków, którzy mają kontakt z dziećmi lub osobami ze spektrum, posiadają głębszą wiedzę na temat zaburzenia. A więc widoczność! Zabierajmy nasze dzieci wszędzie. Pokazujmy je światu. A świat je zrozumie.

Gdybyśmy te same badania przeprowadzili kilka lat temu, mogę przypuszczać, że wiedza Polaków byłaby znacznie niższa. Dlatego tak ważne jest uświadamianie!

Nie bójmy się mówić czym jest autyzm. Nie bójmy się mówić, że jest. Na całe życie.

Cały raport z Ogólnopolskiego Badania Świadomości Autyzmu można pobrać na  www.polskananiebiesko.pl

Nie zapomnijcie dołączyć do akcji!

Tomasz Michałowicz,
Prezes Fundacji JiM

Zobacz także
Ty też możesz pomóc Już 1 osoba na 100 jest w spektrum. Zmień życie osób autystycznych na lepsze. Pomagam