KRS 0000127075
Skopiuj Skopiowano do schowka
KRS 0000127075
TeleJiM
789 288 996

Autystyczny Fundusz Życia
Wśród uchodźców z Ukrainy
są tysiące rodzin autystycznych
Musimy im pomóc!
POMÓŻ

Wesprzyj naszą zbiórkę

Inna kwota
Zostań Aniołem dzieci autystycznych!

Zostań Aniołem dzieci
autystycznych i pomóż
budować lepsze jutro już dziś

Zostań aniołem

Stwórzmy lepszy świat dla osób autystycznych. Razem!

Dostępna diagnoza

90% dzieci czeka na diagnozę dłużej niż pół roku. Walczmy o każdy dzień!

Akceptacja

Osoby autystyczne wciąż słyszą złe słowa. Niech zapanuje miłość!

Spełniona dorosłość

Każdy człowiek ma prawo do pełni życia. Nikt nie powinen bać się dorosnąć.

Ponad 9 mln złotych z 1%

Liczby nie kłamią. Społeczna świadomość na temat autyzmu stale rośnie! W tym roku w wyniku 1% udało nam się zebrać więcej niż kiedykolwiek wcześniej. To wszystko dzięki ludziom o ogromnych sercach, którzy dzięki pracy wielu osób usłyszeli o Fundacji JiM i związanych z nią rodzinach.

Czytaj więcej

Czy autyzm to niepełnosprawność?

Złamane serce to nie to samo co złamana noga. Dlaczego więc autyzm ma być widoczny niczym siniak na kolanie lub wózek inwalidzki? A jeśli go nie widać to znaczy, że można tu mówić o niepełnosprawności, czy nie? Pytań jest wiele, a odpowiedzi nie zawsze są proste. Jednak szukać ich warto, szczególnie w lipcu, bo to Miesiąc Dumy Niepełnosprawności.

Czytaj więcej

Rekrutacja na rok 2022/23

Choć telefony dzwonią, mamy jeszcze wolne miejsca. Zapraszamy do kontaktu rodziców dzieci zainteresowanych nauką w Przedszkolu Terapeutycznym JiM lub Szkole JiM na rok 2022/23.

Czytaj więcej

Trzeba to głośno powiedzieć: szczepienia NIE powodują autyzmu!

Nie każdy fake news może się poszczycić taką żywotnością, co rzekomy związek szczepień z autyzmem. Kłamliwy artykuł opublikowany blisko dekadę temu wciąż ma realny wpływ na obecne decyzje rodziców.

Czytaj więcej

Miesiąc dumy LGBT+

Osoby autystyczne częściej, w stosunku do osób neurotypowych, identyfikują się jako osoby homoseksualne, biseksualne i aseksualne. Czerwiec - już od lat - jest miesiącem dumy. To szczególnie ważne dla tych, którzy bywają dyskryminowani z więcej niż jednego powodu.

Czytaj więcej

Mamo, tato – kochajcie nas tak samo!

Autyzm zmienia życie całej rodziny. Do codziennych obowiązków dochodzą terapia i praca nad samodzielną przyszłością pociechy w spektrum. Często wiąże się to z brakiem czasu i siły dla pozostałych domowników i samego siebie. Zmianę najbardziej odczuwają dzieci.

Czytaj więcej

Autystycznie dumni. Razem!

18 czerwca to Autystyczny Dzień Dumy. Święto ma przełamać mity i stereotypy związane z autyzmem. Inność nigdy nie powinna być powodem do wstydu. A święto to dobra okazja do tego, by być dumnym każdego dnia!

Czytaj więcej

Udało się! 1,5% z PIT zamiast 1%

25 000 osób podpisało apel Fundacji JiM "Nie dla zabierania 1% potrzebującym". Sejm i Senat przyjęły zmiany. Zamiast 1% z podatku na organizację pożytku publicznego będzie można przekazać aż 1,5%!

Czytaj więcej

Ciche Godziny w sklepach sieci Lidl Polska.

Przygaszone światła, wyłączona muzyka - tak w teorii mają wyglądać "Ciche godziny" wprowadzone w sieciach sklepów w całej Polsce. A jak akcja wygląda w praktyce? Sprawdziliśmy w jednym z łódzkich sklepów Lidl.

Czytaj więcej

Odważna mama to prawdziwa superbohaterka.

Droga do samodzielności osób w spektrum nie jest prosta, a najważniejszą osobą towarzyszącą w tej drodze jest rodzic. Każdy dzień to walka o lepszą i samodzielną przyszłość dziecka. Wyzwań jest wiele, a nieoczekiwanych przeszkód nie brakuje. Przekonała się o tym pani Alicja, której komisja nie przyznała punktu 7 w orzeczeniu o niepełnosprawności syna. Poznajcie jej historię

Czytaj więcej

Koniec stanu epidemii a orzeczenia o niepełnosprawności.

Od poniedziałku 16.05.2022 r. w Polsce został oficjalnie odwołany stan epidemii. Jednocześnie przechodzimy w stan zagrożenia epidemicznego. Jak to wpłynie na orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, które do tej pory były automatycznie przedłużane? Na szczęście nie ma powodów do obaw, bo rozporządzenia - jak na razie - nie uchylają poprzednich przepisów. By rozwiać wszelkie wątpliwości przygotowaliśmy dla Was specjalny tekst.

Czytaj więcej

12 mld złotych zysku dla Polski dzięki aktywizacji zawodowej osób autystycznych. Raport

Polska jest poniżej unijnej średniej. Tylko 2 proc. osób autystycznych wykonuje pracę zarobkową. Tymczasem ich aktywność zawodowa wiąże się z korzyścią dla wszystkich. O szczegółach w raporcie przygotowanym dla Fundacji JiM

Czytaj więcej

Інформація для батьків та опікунів, які прибули з України.

Якщо ви приїхали до Польщі внаслідок російської агресії в Україні, ознайомтесь зі своїми
правами та діями, які гарантують безпеку вам і вашим дітям в нашій країні.

Czytaj więcej

Що робити, коли маленький гість відмовляється їсти? Посібник для тих хто приймає дітей з України, які відмовляються від їжі.

Страх, стрес, виснажлива подорож навіть, нове середовище та невизначеність завтрашнього дня – це лише частина того, з чим доводиться стикатися дорослим і дітям, які тікають від війни. Наслідками цього часто є - агресія, плач або просто відмова від їжі. Що зробити, щоб маленькі гості почувалися у нас комфортно і почали їсти?

Czytaj więcej

Pokaż mi słowa, czyli komunikacja znakami PECS

Gościsz u siebie rodzinę z Ukrainy? Macie problemy w porozumiewaniu się? Przygotowaliśmy gotowe do pobrania piktogramy, które ułatwią Wam codzienną komunikację!

Czytaj więcej

Cicha i spokojna - grzeczna czy autystyczna?

Często trudno odróżnić zachowania typowe dla dzieci od pierwszych oznak autyzmu. Szczególnie kłopotliwe jest to w przypadku kobiet. W końcu dziewczynka, która interesuje się zwierzętami lub zbiera ubrania dla lalek nikogo nie dziwi. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza i odpowiednia pomoc.

Czytaj więcej

Obgryzanie paznokci lub pstrykanie palcami – nawyk czy stimming? Zachowania typowe dla neuro(a)typowych.

Liczenie do dziesięciu lub chodzenie w kółko tuż przed wejściem na ważny egzamin przeważnie nikogo nie dziwi. Natomiast podobne reakcje w sklepie lub autobusie często spotykają się z niezrozumieniem ze strony społeczeństwa. Stimy – czyli zachowania pozwalające m.in. opanować nerwy to wciąż temat o którym mówi się niewiele.

Czytaj więcej

Ciche Godziny w Lidl, Aldi, Stokrotce i Empiku!

Zachęcamy sieci handlowe do przyłączenia się do naszej akcji Ciche Godziny dla osób autystycznych. Kilka tysięcy sklepów z całej Polski jest już w akcji!

Czytaj więcej
Uchwała na rzecz osób autystycznych

Sejm i Senat jednogłośnie przyjęły naszą uchwałę na rzecz osób autystycznych!

Sejm RP i Senat RP przyjęły zaproponowaną przez nas uchwałę przez aklamację! To początek zmian dla 1-milionowej społeczności.

Czytaj więcej
Zostań Aniołem dzieci autystycznych!

Zostań Aniołem dzieci
autystycznych i pomóż
budować lepsze jutro już dziś

Zostań aniołem