KRS 0000127075
Skopiuj Skopiowano do schowka
KRS 0000127075
TeleJiM
789 288 996

Jesteśmy sobą!

Na początku było hasło: Autyzm. Chcemy być sobą. Powstało na podstawie rozmów z osobami z autyzmem i z Zespołem Aspergera. „Franciszku, nie chcę żeby mnie zmieniano”, „Franciszku, chcę się nie wstydzić być sobą” mówili młodzi ludzie z autyzmem, gdy papież przyjechał do Polski.  Te zdania były z nimi i z nami przez kilka miesięcy. I wróciły do nas w czasie prac nad kampanią na tegoroczny Dzień Świadomości Autyzmu.

Gdy już powstał raport o sytuacji osób z autyzmem. Gdy powstały zdjęcia do kampanii. Rozpoczęły się prace nad spotem. To był wielki eksperyment. Kilkanaście młodych osób z autyzmem i Zespołem Aspergera z JiM i z klubokawiarni „Życie jest fajne!”.

Mieliśmy do nich kilka pytań. I żadnego wyobrażenia o tym co powiedzą.

Powiedzieli dużo.

– Autyzm czasem mi przeszkadza, a czasem pomaga – mówił Bartek.

– Kiedyś, kiedy mama mi powiedziała, że byłam dzieckiem autystycznym, to bardzo to przeżywałam. Bo żaden z moich kuzynów nie ma autyzmu – mówiła Kasia

Czy jest coś, co chciałbyś powiedzieć ludziom? – zapytaliśmy Rolanda.

Po prostu, żeby w porządku byli – odpowiedział.

A na koniec, ku naszemu wielkiemu zaskoczeniu, Paulina zaśpiewała. I to jak!

Wypowiedziami i piosenką wzruszała się ekipa filmowa, wzruszaliśmy się my, a razem z nami cała Polska. Spot w internecie oraz w kanałach TVP obejrzały miliony osób. Jeszcze żadna nasza kampania nie miała takiego zasięgu.

W ostatniej chwili, tydzień przed 2 kwietnia, zdążyliśmy jeszcze opublikować książkę Izabeli Fornalik: „Mam autyzm. Mam seksualność. Co dalej?”. Seksualność to temat, który dotyczy każdego człowieka, również osoby z autyzmem. Mają do niej prawo. Nie wolno nam go im odbierać. A Was wszystkich proszę, żebyście zapamiętali:

Jeśli chodzi o autyzm, w JiM nie ma tematów tabu.

W tej sytuacji, przygotowywana tak pieczołowicie kampania Polska na Niebiesko na Światowy Dzień Świadomości Autyzmu musiała być sukcesem. Kilka tysięcy osób i miejsc niosących świadomość o autyzmie. W tym setki fundacji, stowarzyszeń, szkół, przedszkoli firm i instytucji publicznych. I kilkadziesiąt punktów informacyjnych prowadzonych w całej Polsce przez rodziców z JiM.

Było z nami Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Zdrowia i Rzecznik Praw Dziecka. Wiemy jak wiele jeszcze pozostało w urzędach do zrobienia, ale bardzo się cieszymy. Kropla drąży skałę!

Świeciły Złote Tarasy, Pałac Kultury, Manufaktura, Opera Śląska, hotele Radisson Blu i Double Tree by Hilton, Radiostacja w Gliwicach i dziesiątki innych budynków.

Były z nami media. Fakty TVN, Gazeta Wyborcza, Panorama i wiele, wiele innych.

Wszystkim Wam i każdemu z osobna bardzo dziękujemy!

Pamiętajcie, ze dla osób z autyzmem świecimy przez cały rok.

Nie zawiedźcie Rolanda – bądźcie w porządku!

Dla siebie nawzajem, dla niego i dla innych osób z autyzmem.

Żeby on i setki tysięcy osób z autyzmem w Polsce, mogli powiedzieć: Jesteśmy sobą.

Tomek Michałowicz,

prezes Fundacji JiM

PS
Galerię akcji Polska na Niebiesko, niebieskich wydarzeń i rozświetlonych budynków możecie zobaczyć 
na stronie www.jim.org/PolskaNaNiebiesko 

 

Zobacz także
Ty też możesz pomóc Już 1 osoba na 100 jest w spektrum. Zmień życie osób autystycznych na lepsze. Pomagam