KRS 0000127075
Skopiuj Skopiowano do schowka
KRS 0000127075
TeleJiM
789 288 996

Ale jaja! Czyli wielkanocny kiermasz Fundacji JiM już otwarty!

Filcowe jajka, drewniane króliczki, gliniane baranki, czy pierzaste koguciki – to tylko część z tego, co można znaleźć na wielkanocnym kiermaszu Fundacji JiM. Wszystkie świąteczne dekoracje własnoręcznie przygotowali uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej. To dla nich nie tylko forma dobrej zabawy, ale też rehabilitacji.

Przyjemne z pożytecznym

Zrobienie dekoracji to nie lada sztuka. Wykonanie jednej ozdoby zajmuje od kilku do nawet kilkunastu dni. Najbardziej czasochłonne są przedmioty wykonane z gliny i drewna. Tu nikt nie korzysta z gotowych form czy półproduktów! Drewniane dekoracje pierwotnie są surowymi deskami, na które trzeba nałożyć szablon, odpowiednio je wyciąć, wyszlifować, a następnie ozdobić i polakierować. Gliniane naczynia robione są etapami. Najpierw nadaje się im pożądany kształt, a następnie wypala w piecu (pierwszy raz w 900 stopniach, drugi w temperaturze sięgającej 1800 stopni!), po ostudzeniu trzeba je jeszcze ozdobić. Drobiazgowej i dokładnej pracy wymagają też ozdoby z filcu, dekoracje decoupage, ręcznie malowane lub tkane.

To nie tylko dobra zabawa, ale przede wszystkim terapia i rehabilitacja – podkreślają opiekunowie prowadzący warsztaty. Poprawa motoryki, praca w grupie, koordynacja wzrokowo ruchowa (tzw. ręka-oko) to tylko kilka z elementów na które zwracają uwagę. Dodatkowo dochodzi też duma i poczucie dobrze wykonanej pracy, gdy przygotowane przez nich dekoracje szybko znajdują nowych właścicieli.

Jak to działa?

Ze względu na pandemiczne obostrzenia kiermasz jest samoobsługowy. By kupić wybrany przedmiot wystarczy zanieść go do pokoju 012 i tam zapłacić za niego gotówką. Ceny zaczynają się od kilku i dochodzą do kilkunastu złotych. Zebrane pieniądze w całości trafią do uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej. Będą wykorzystane do Treningu Umiejętności Społecznych – czyli wyjść do placówek publicznych takich jak kina, teatry, galerie sztuki, muzea, ogrody zoologiczne etc.

 

Kiermasz działa codziennie, aż do Wielkiego Piątku. Rękodzieło można kupić od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.30 w siedzibie Fundacji JiM w Łodzi przy ul. Tatrzańskiej 105.

 

O naszym kiermaszu zrobiło się głośno. Tak pisali o nas:

 

Zobacz także
Ty też możesz pomóc Już 1 osoba na 100 jest w spektrum. Zmień życie osób autystycznych na lepsze. Pomagam