KRS 0000127075
Skopiuj Skopiowano do schowka
KRS 0000127075
TeleJiM
789 288 996

Pokaż mi słowa, czyli komunikacja systemem PECS

Co robić gdy bariera językowa staje się nie do pokonania? Eksperci radzą – najlepiej wprowadzić nowy sposób komunikacji. Alternatywą dla klasycznej mowy może być dobrze skonstruowane pismo obrazkowe, które zrozumieją zarówno dzieci jak i dorośli. Aby ułatwić Wam komunikację udostępniamy gotowe do pobrania i sprawdzone przez naszych specjalistów tablice znaków. To tak zwane PCSy.

 

Co to takiego?

PECS (ang. Picture Exchange Communication System) to system komunikacji alternatywnej  służący do rozwijania umiejętności porozumiewania się.  Bazuje na zasadach Stosowanej Analizy Zachowania. Mogą z niego korzystać osoby w każdym wieku i każdej narodowości. System ułatwia dzieciom, które z różnorodnych przyczyn nie mogą, bądź nie potrafią się wypowiedzieć, przekazanie tego co w danej chwili się dzieje, co czują, jakie mają potrzeby. Jednocześnie rozwija mowę czynną i bierną.

Kliknij i pobierz znaki!

Dlaczego warto?

System jest na tyle prosty i intuicyjny, że bez żadnych przeszkód mogą z niego korzystać zarówno dzieci, młodzież, dorośli jak i osoby starsze. System składa się z kilkudziesięciu specjalnie sformułowanych znaków. Każdy z nich zawiera w sobie dwa podstawowe elementy. Pierwszy to piktogram, czyli ikona graficzna np. rysunek kanapki. Drugi to dwa słowa  różnych językach. W tym przypadku będą to odpowiednio: w języku polskim „kanapka”, w ukraińskim „сендвіч”.

Słowo od eksperta

Dzieci ze spektrum autyzmu, szczególnie te, które w dzisiejszych czasach straciły poczucie bezpieczeństwa (zmiana miejsca zamieszkania, inne języki dookoła) mają potrzebę wypowiedzenia się – swojego zdania, emocji, tego, że są szczęśliwe, boją się lub jest im źle.

Mam nadzieję, że dzięki przygotowanym symbolom PCS będą mogły przekazać swoje uczucia i potrzeby. Symbole można też wykorzystać przygotowując plan dnia, co umożliwi dzieciom lepsze funkcjonowanie, a także zwiększy ich poczucie bezpieczeństwa.

 

Tekst opracowany we współpracy z Agnieszką Kabzińską,

neurologopedą, terapeutą komunikacji alternatywnej,

Fundacja JiM

 

Pliki do pobrania:PECS do pobrania

 

Zobacz także
Ty też możesz pomóc Już 1 osoba na 100 jest w spektrum. Zmień życie osób autystycznych na lepsze. Pomagam