KRS 0000127075
Skopiuj Skopiowano do schowka
KRS 0000127075
TeleJiM
789 288 996

Koronawirus. Porady dla osób z autyzmem i ich opiekunów

Sytuacja dotycząca rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19 zmienia się szybko, więc upewnijcie się, że jesteście na bieżąco, regularnie odwiedzając stronę www.gov.pl/koronawirus.

Wasze dobro i bezpieczeństwo jest dla nas bardzo ważne, dlatego stosujcie się do przestrzegania zaleceń Ministerstwa Zdrowia, Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Narodowego Funduszu Zdrowia i bazujcie na wiarygodnych źródłach informacji.

Zdrowe nawyki mogą pomóc chronić Waszą rodzinę. Dlatego kluczowe jest przestrzeganie ogólnych zaleceń dotyczących higieny.

  1. Często myjcie ręce, używając mydła i wody przez 30 sekund.
  2. Kiedy kaszlecie lub kichacie, zakrywajcie usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką.
  3. Zachowajcie bezpieczną odległość (1–1,5 m) od osoby, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.
  4. Jeśli wracacie z regionu, gdzie występuje koronawirus i macie objawy choroby lub mieliście kontakt z osobą zakażoną, powiadomcie o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoście się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego.

Zadbajmy również, aby porozmawiać z bliskim ze spektrum na temat koronawirusa. Upewnijmy się, że osoby z autyzmem posiadają niezbędne informacje, jednak nie budujmy sytuacji nadmiernego zagrożenia.

  1. Emocje rodziców i opiekunów mogą udzielać się osobom ze spektrum, dlatego ważne jest przekazanie informacji w konkretny, rzeczowy i spokojny sposób.
  2. Komunikację warto dostosować do sposobu preferowanego przez Twoje dziecko (mogą być to np. obrazki, piktogramy, zdjęcia, historie).
  3. Nie podawajmy również nadmiernie rozbudowanych informacji, ponieważ mogą być one przytłaczające dla osoby ze spektrum. Zamiast tego warto odpowiedzieć na pytania dziecka, jeśli się pojawią. Można również poprosić, aby dziecko opowiedziało, co wie na temat koronawirusa i w razie potrzeby poprawić jego informacje.

 

Zobacz także
Ty też możesz pomóc Już 1 osoba na 100 jest w spektrum. Zmień życie osób autystycznych na lepsze. Pomagam