Ciche godziny to czas, w którym osoby z autyzmem mogą korzystać z wybranych usług lub miejsc, w przyjaznych dla nich warunkach. Obecnie staramy się o wprowadzenie cichych godzin w sieciach supermarketów, po to aby osoby z autyzmem i ich rodziny mogły zrobić zakupy bez niepotrzebnego stresu, lęku czy oceniających spojrzeń.
Jednak ciche godziny można wprowadzić nie tylko w sklepach! Dobry przykład daje Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, które wprowadziło ciche godziny dla osób z autyzmem. Jak mówi Pani Marta Maliszewska z Muzeum nad Wisłą, inspiracja przyszła z inicjatyw zagranicznych. Koncepcja konsultowana była z Olą Sztajerwald, prowadzącą projekty kulturalne dla osób z ASD, tak aby podjęte działania były dostosowane do realnych potrzeb osób ze spektrum
Na czym polegają ciche godziny? Jak mówi Pani Maliszewska akustyka przestrzeni wystawowej oraz to, że często prezentujemy głośne prace sprawia, że dostawaliśmy też informację od niektórych zwiedzających, że poziom hałasu bywa dla nich uciążliwy. Dlatego działając zgodnie z duchem Muzeum Dostępnego i starając się, by nasza instytucja była jak najbardziej przyjazna i otwarta, chcieliśmy umożliwić osobom z nadwrażliwościami sensorycznymi komfortowe zwiedzanie wystawy. W czasie „cichych godzin” wyłączamy również prace, które emitują bardzo intensywne światła. W recepcji Muzeum nad Wisłą można również pobrać na czas zwiedzania wystawy słuchawki wyciszające, a na naszej stronie znajduje się przewodnik po Muzeum
Jednak ciche godziny to nie jedyna inicjatywa, jaką podejmuje Muzeum nad Wisłą. W ramach 6. Warszawskiego Festiwalu Kultury Bez Barier, który odbędzie się na przełomie września i października, organizują również warsztaty dla osób dorosłych z ASD prowadzone przez edukatora i artystę, którego prace są w kolekcji muzealnej. Dodatkowo Muzeum regularnie organizuje warsztaty dla rodzin z dziećmi ze spektrum oraz dla samych maluchów z autyzmem.
Podejmowanie takich inicjatyw ogromnie cieszy i napawa nieskrywaną radością. Wprowadzenie niewielkich udogodnień może być ogromną zmianą dla osób ze spektrum i sprawić że ich życie będzie lepsze! Jeszcze raz gratulujemy całemu zespołowi warszawskiego muzeum za postawę i otwartość! Możecie być przykładem dla innych!