KRS 0000127075
Skopiuj Skopiowano do schowka
KRS 0000127075
TeleJiM
789 288 996

Niepełnosprawni: mieszkania dla wszystkich

Dziś, 16 lipca 2021 r. odbyło się spotkanie Pełnomocnika Rządu Pawła Wdówika i jego współpracowników z przedstawicielami środowiska osób z niepełnosprawnościami, w tym osób w spektrum autyzmu. My także uczestniczyliśmy w tym spotkaniu.

Spotkanie dotyczyło mieszkalnictwa. Podczas spotkania przedstawiono modele wspólnot domowych, farm życia, domów i mieszkań wspomaganych.

Fundacja JiM przedstawiła swoje rekomendacje dot. projektowanego programu mieszkalnictwa:

– aby zgodnie z procesem deinstytucjonalizacji, projektowane rozwiązania były bardziej elastyczne i uniwersalne (dla wszystkich), ogólne – tak aby mogły powstawać różnorodne koncepcje i modele;

– aby osoby z niepełnosprawnościami mogły decydować same o sobie: gdzie chcą przebywać i mieszkać, z jakich usług wsparcia korzystać. Jeżeli potrzebują dużego wsparcia i nie mogą samodzielnie podjąć tej decyzji, to w ich decyzjach będą ich wspierać opiekunowie.

Pan Wiceminister w swoich wypowiedziach przychylał się do takiego stanowiska: „Ja nie jestem socjalistą, wobec tego na pewno nie będę nikomu nic narzucał.”  Zapewnił, że „Zależy mi na wolności i podmiotowości każdej jednostki”.

Zespół będzie teraz pracował nad ogólnym założeniami i standardami programu, a już za tydzień kolejne spotkanie w tej sprawie.

Zobacz także
Ty też możesz pomóc Już 1 osoba na 100 jest w spektrum. Zmień życie osób autystycznych na lepsze. Pomagam