KRS 0000127075
Skopiuj Skopiowano do schowka
KRS 0000127075
TeleJiM
789 288 996

Otwarci na autyzm? Nie wszyscy

Czytam niektóre głosy po uruchomieniu naszej akcji „Otwarci na autyzm”. I oczom nie wierzę

Wczoraj wystartowała wielka akcja wakacyjna Fundacji JiM. „Otwarci na autyzm – szkoły i przedszkola otwarte przez cały rok”. Namawiamy placówki edukacyjne, żeby nie zamykały się dla naszych dzieci w wakacje. Żeby każda, w miarę swoich możliwości, zorganizowała dzieciom zajęcia, żeby żadne dziecko nie siedziało samo w domu.

Wakacje dla wielu rodzin żyjących z autyzmem, to koszmar. Wiele dzieciaków z autyzmem, zwłaszcza tych gorzej sobie radzących, nie znajdzie sobie zajęcia. Nie pojadą na kolonie, ani do babci. Rodzic pozbawiony wsparcia szkoły, musi poświęcić swojemu dziecku 24 godziny na dobę. A pracodawcy nie dają rodzicom dzieci z autyzmem ponad dwumiesięcznych wakacji.

Przerwanie terapii, nagła zmiana otoczenia, to dla dzieci z autyzmem ryzyko. Jest jedno słowo, którego rodzic dziecka z autyzmem boi się bardziej niż ognia – REGRES. My w Fundacji JiM jesteśmy po to, by do tego regresu nie dopuścić.

Uruchamiając akcję wiedzieliśmy, że tysiące rodziców i dzieciaków w Polsce będą nam za nią wdzięczni. Takich rodziców, którzy co roku przyprowadzają dzieci na zajęcia wakacyjne w Fundacji JiM. Gdzie dzieciaki nie tylko mają szansę kontynuować terapię. Ale chodzą też na konie, na basen, czy do kina. Lepsze niż siedzenie w domu, prawda?

Rodzicom, którzy mają to szczęście, że ich dziecko świetnie funkcjonuje. Potrafi zająć się sobą w wakacje, pojechać na obóz, czy do rodziny. Bardzo serdecznie gratuluję. Trzymam kciuki, żeby tak było zawsze. I mam ogromną prośbę – nie przeszkadzajcie, pomóżcie. Wiem, że o solidarność w naszym kraju trudno, ale okażcie ją innym rodzicom. Nigdy nie wiadomo, czy pewnego dnia nie znajdziecie się na ich miejscu.

Nauczycielom chciałbym powiedzieć.  Szkoła jest dla uczniów. Nie będzie uczniów, nie będzie i Was. Bo rodzice zagłosują nogami, pójdą tam, gdzie myśli się o ich dzieciach również w wakacje.  To się da zrobić, wystarczy zerknąć na mapę na www.otwarcinaautyzm.jim.org i zobaczyć te placówki, które już się chwalą.

Osobiście znam wiele szkół otwartych w wakacje na autyzm. Szkół w miastach, gdzie prezydent, czy burmistrz rozumie potrzeby osób niepełnosprawnych. Gdzie dyrektor szkoły potrafi zorganizować pracę latem. Zapełnić grafik, znaleźć pieniądze. Gdzie wszyscy są zadowoleni. Dzieci, bo mają świetne zajęcia, Rodzice, bo są o nie spokojni. Nauczyciele, bo mogą trochę dorobić.

Zadowoleni są wszyscy. Bo mogą pokazać, że są naprawdę otwarci na autyzm.

Tomek Michałowicz,

prezes Fundacji JiM

PS. Bardzo dziękuję Rodzicom, od których dostałem kwiaty w podziękowaniu za to, że Szkoła JiM jest otwarta w wakacje

Zobacz także
Ty też możesz pomóc Już 1 osoba na 100 jest w spektrum. Zmień życie osób autystycznych na lepsze. Pomagam