Jeżeli jesteś placówką edukacyjną lub terapeutyczną dołącz się do obchodów Polski na niebiesko! W tym roku kampanii przyświeca hasło “Autyzm. 400 000”. Zacznijmy edukację od najmłodszych. Dzięki wiedzy i świadomości możemy wspólnie budować zrozumienie i akceptację dla osób z autyzmem.
Specjalnie dla Was przygotowaliśmy dwa scenariusze lekcji skierowane do uczniów w różnym wieku. Zaplanujcie lekcję w tygodniu poprzedzającym 2 kwietnia i pokażcie swoje wsparcie dla osób z autyzmem.
Pobierz przygotowane materiały.
Wszystkie placówki, które zaangażują się w Lekcję Autyzm mogą podzielić się swoją fotorelacją. Zdjęcia prosimy wysłać na adres naniebiesko@jim.org, a my stworzymy z nich wyjątkową galerię! Pokażcie, że jesteście z nami!
Rodzicu! Ty też możesz się zaangażować! Polska na niebiesko to kampania społeczna, mająca na celu uświadomić jak najwięcej osób czym jest autyzm. Mówiąc głośno o autyzmie zwiększamy świadomość, a także tolerancję wśród społeczeństwa. Niech jak najwięcej osób w Twoim mieście dowie się o akcji!
Wiele dzieci i rodziców nie wie czym dokładnie jest spektrum autyzmu. Niewiedza rodzi nietolerancję i brak zrozumienia. Dlatego przygotowaliśmy Lekcję Autyzm oraz scenariusze dla szkół i przedszkoli, dzięki czemu wspólnie z nami mogą obchodzić Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Powiedz o Polsce na niebiesko nauczycielom i terapeutom!
Jesteś Rodzicem dziecka z autyzmem? Wiemy, że nikt nie zrozumie Cię lepiej niż drugi Rodzic. Dlatego powstał Klub JiM, który łączy już ponad 4 000 Rodziców dzieci ze spektrum i innymi neurotrudnościami. Po to, żeby dać sobie wsparcie i zrozumienie. Żeby żaden Rodzic już nigdy nie pomyślał, że jest sam. Jeżeli jeszcze nie jesteś w Klubie JiM – dołącz!
1. Raport “Dostępność przestrzeni publicznej dla osób z autyzmem”
Jak wygląda funkcjonowanie osób z autyzmem i ich rodzin w przestrzeni publicznej? Jak wynika z raportu JiM “Dostępność przestrzeni publicznej dla osób z autyzmem” tak niewiele jest miejsc przystosowanych do potrzeb osób z autyzmem. Tak niewiele jest osób, które okazują zrozumienie dla odmienności. Więcej informacji znajdziecie w raporcie.
2. Raport “Ogólnopolskie badanie świadomości autyzmu”
Jaki jest poziom świadomości autyzmu wśród Polaków? Samo pojęcie “autyzm” jest znane zdecydowanej większości z nas. Mimo to sprecyzowanie, czym rzeczywiście jest autyzm przysparza trudności ponad połowie z Polaków. Więcej informacji znajdziecie w raporcie.
3. Raport “Sytuacja młodzieży i osób dorosłych z całościowymi zaburzeniami rozwoju w Polsce”
Jak prezentuje się sytuacja młodzieży i osób dorosłych z całościowymi zaburzeniami rozwoju w takich obszarach, jak edukacja, praca, zdrowie, dostęp do terapii? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w raporcie.