Polska na niebiesko

Jak dołączyć?

Jeżeli jesteś placówką edukacyjną lub terapeutyczną dołącz się do obchodów Polski na niebiesko! W tym roku kampanii przyświeca hasło “Autyzm. 400 000”. Zacznijmy edukację od najmłodszych. Dzięki wiedzy i świadomości możemy wspólnie budować zrozumienie i akceptację dla osób z autyzmem.

Lekcja Autyzm

Specjalnie dla Was przygotowaliśmy dwa scenariusze lekcji skierowane do uczniów w różnym wieku. Zaplanujcie lekcję w tygodniu poprzedzającym 2 kwietnia i pokażcie swoje wsparcie dla osób z autyzmem.

Pobierz przygotowane materiały.

Podziel się zdjęciami z Lekcji Autyzm

Wszystkie placówki, które zaangażują się w Lekcję Autyzm mogą podzielić się swoją fotorelacją. Zdjęcia prosimy wysłać na adres naniebiesko@jim.org, a my stworzymy z nich wyjątkową galerię! Pokażcie, że jesteście z nami!

POLSKA NA NIEBIESKO

Dołącz do akcji

Rodzicu! Ty też możesz się zaangażować! Polska na niebiesko to kampania społeczna, mająca na celu uświadomić jak najwięcej osób czym jest autyzm. Mówiąc głośno o autyzmie zwiększamy świadomość, a także tolerancję wśród społeczeństwa. Niech jak najwięcej osób w Twoim mieście dowie się o akcji!

  1. Wydrukuj  list (do pobrania poniżej) zachęcający firmy i instytucje do udziału w kampanii Polska na niebiesko poprzez oświetlenie na niebiesko ich budynków 2 kwietnia, czyli w Międzynarodowy Dzień Świadomości Autyzmu.
    • Prześlij list lub zanieś do wybranej przez Ciebie firmy lub instytucji. Jeśli wyrazi ona chęć włączenia się do akcji (w co gorąco wierzymy!) niech 2 kwietnia oświetli swój budynek na niebiesko.
    • W dzień finału kampanii Polska na Niebiesko, czyli 2 kwietnia, opublikuj post w mediach społecznościowych ze zdjęciami oświetlonych na niebiesko budynków z hasztagiem #polskananiebiesko.
  2. Możesz także wydrukować plakat (do pobrania poniżej). Zostaw go w szkole, placówce terapeutycznej czy przedszkolu.

Zaangażuj swoją placówkę edukacyjną

Wiele dzieci i rodziców nie wie czym dokładnie jest spektrum autyzmu. Niewiedza rodzi nietolerancję i brak zrozumienia. Dlatego przygotowaliśmy Lekcję Autyzm oraz scenariusze dla szkół i przedszkoli, dzięki czemu wspólnie z nami mogą obchodzić Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Powiedz o Polsce na niebiesko nauczycielom i terapeutom!

Klub rodziców

Jesteś Rodzicem dziecka z autyzmem? Wiemy, że nikt nie zrozumie Cię lepiej niż drugi Rodzic. Dlatego powstał Klub JiM, który łączy już ponad 4 000 Rodziców dzieci ze spektrum i innymi neurotrudnościami. Po to, żeby dać sobie wsparcie i zrozumienie. Żeby żaden Rodzic już nigdy nie pomyślał, że jest sam. Jeżeli jeszcze nie jesteś w Klubie  JiM – dołącz!

POLSKA NA NIEBIESKO

Pobierz raporty

1. Raport “Dostępność przestrzeni publicznej dla osób z autyzmem”

Jak wygląda funkcjonowanie osób z autyzmem i ich rodzin w przestrzeni publicznej? Jak wynika z raportu JiM “Dostępność przestrzeni publicznej dla osób z autyzmem” tak niewiele jest miejsc przystosowanych do potrzeb osób z autyzmem. Tak niewiele jest osób, które okazują zrozumienie dla odmienności. Więcej informacji znajdziecie w raporcie.

2. Raport “Ogólnopolskie badanie świadomości autyzmu”

Jaki jest poziom świadomości autyzmu wśród Polaków? Samo pojęcie “autyzm” jest znane zdecydowanej większości z nas. Mimo to sprecyzowanie, czym rzeczywiście jest autyzm przysparza trudności ponad połowie z Polaków. Więcej informacji znajdziecie w raporcie.

3. Raport “Sytuacja młodzieży i osób dorosłych z całościowymi zaburzeniami rozwoju w Polsce”

Jak prezentuje się sytuacja młodzieży i osób dorosłych z całościowymi zaburzeniami rozwoju w takich obszarach, jak edukacja, praca, zdrowie, dostęp do terapii? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w raporcie.

POLSKA NA NIEBIESKO
Ty też możesz pomóc Już 1 na 100 dzieci ma autyzm. Zmień ich życie na lepsze. Pomagam