Polska na niebiesko

Jak dołączyć?

Jeżeli jesteś placówką edukacyjną lub terapeutyczną dołącz się do obchodów Polski na niebiesko! W tym roku podkreślamy jak ważne jest zrozumienie dla autyzmu. Zacznijmy edukację od najmłodszych. Dzięki wiedzy i świadomości, możemy wspólnie zmienić świat osób z autyzmem na lepsze.

Jak zorganizować akcję Polska na niebiesko w swojej placówce?

  1. Wyznaczcie jeden dzień, w którym będziecie obchodzić Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Pokażcie wsparcie dla osób z autyzmem, ubierając się na niebiesko.
  2. Wszystkie osoby, które przyjdą ubrane w ten dzień na niebiesko, zostaną zwolnione z odpytywania, klasówek i kartkówek
  3. W ramach zajęć przeprowadźcie Lekcję Autyzm®
  4. Udostępnijcie gotowe materiały do pobrania (plakaty, ulotki)
  5. Przez jeden dzień wprowadźcie “ciche dzwonki”. Dzieci z autyzmem często są nadwrażliwe na dźwięk, dlatego dźwięk tradycyjnego dzwonka może być dla nich bolesny. Zamiast głośnych dzwonków wprowadźcie inny system informowania o przerwach i lekcjach.

Lekcja autyzm®

Specjalnie dla Was przygotowaliśmy dwa scenariusze lekcji skierowane do uczniów w różnym wieku. Zaplanujcie lekcję w tygodniu poprzedzającym 2 kwietnia i pokażcie swoje wsparcie dla osób z autyzmem.

Pobierz przygotowane materiały.

 

Pochwal się swoimi obchodami!

Wszystkie placówki, które zaangażują się w akcję Polska na niebiesko mogą podzielić się swoimi działaniami. Zdjęcia z obchodów prosimy wysłać na adres naniebiesko@jim.org, a my stworzymy z nich wyjątkową galerię! Pokażcie, że jesteście z nami!

POLSKA NA NIEBIESKO

Dołącz do akcji

Rodzicu! Ty też możesz się zaangażować! Polska na niebiesko to kampania społeczna, mająca na celu uświadomić jak najwięcej osób czym jest autyzm. Mówiąc głośno o autyzmie zwiększamy świadomość, a także tolerancję wśród społeczeństwa. Niech jak najwięcej osób w Twoim mieście dowie się o akcji!

  1. Pobierz list do władz, informujący o akcji i zachęcający do dołączenia.
  2. Możesz także pobrać i wydrukować plakat i ulotkę informacyjną. Zostaw je w szkole, placówce terapeutycznej czy przedszkolu.
  3. Poinformuj swoich znajomych o kampanii w mediach społecznościowych. Udostępnij w swoich kanałach social media historię, którą znajdziesz na www.polskananiebiesko.pl

Im więcej osób dowie się o akcji, tym zwiększy się akceptacja dla naszych dzieci!

Zaangażuj swoją placówkę edukacyjną

Wiele dzieci i rodziców nie wie czym dokładnie jest spektrum autyzmu. Niewiedza rodzi nietolerancję i brak zrozumienia. Dlatego przygotowaliśmy Lekcję Autyzm® oraz scenariusze na szkół i przedszkoli, dzięki czemu wspólnie z nami mogą obchodzić Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Powiedz o Polsce na niebiesko nauczycielom i terapeutom!

Klub rodziców

Jesteś Rodzicem dziecka z autyzmem? Wiemy, że nikt nie zrozumie Cię lepiej niż drugi Rodzic. Dlatego powstał Klub JiM, który łączy już ponad 4 000 Rodziców dzieci ze spektrum i innymi neurotrudnościami. Po to, żeby dać sobie wsparcie i zrozumienie. Żeby żaden Rodzic już nigdy nie pomyślał, że jest sam. Jeżeli jeszcze nie jesteś w Klubie  JiM – dołącz!

POLSKA NA NIEBIESKO

Pobierz raport

Jak wygląda funkcjonowanie osób z autyzmem i ich rodzin w przestrzeni publicznej? Jak wynika z raportu JiM “Dostępność przestrzeni publicznej dla osób z autyzmem” tak niewiele jest miejsc przystosowanych do potrzeb osób z autyzmem. Tak niewiele jest osób, które okazują zrozumienie dla odmienności.

Więcej informacji znajdziecie w raporcie.

POLSKA NA NIEBIESKO
Ty też możesz pomóc Już 1 na 100 dzieci ma autyzm. Zmień ich życie na lepsze. Pomagam