KRS 0000127075
Skopiuj Skopiowano do schowka
KRS 0000127075
TeleJiM
789 288 996

PORADNIK: Jak nie tracić motywacji do działania w czasach pandemii?

Jesteśmy zmuszeni do izolacji, przez co  większość czasu spędzamy w zamknięciu, co może powodować narastający stres. Dom kojarzymy z azylem – powinien być miejscem relaksu, odpoczynku; teraz stał się on miejscem nauki i pracy.

Podstawową reakcją na przymus jest opór, bunt – nie chcemy angażować się w aktywności, do których jesteśmy przymuszani. Jednak w sytuacji, w której nie mamy innego wyjścia, warto zastanowić się, co można zrobić, aby ten czas był bardziej przyjemny, a podejmowane działania efektywne. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci lepiej zorganizować czas i znaleźć motywację do działania:

 

1. Nadaj dniu strukturę – czas izolacji też jest czasem nauki i pracy – nastawiaj budzik na tę samą godzinę każdego dnia, ustal plan dnia.

2. Dbaj o higienę i estetykę wyglądu nawet jeśli nikt spoza rodziny nie będzie cię widział, dbaj o porządek wokół siebie.

3. Twórz listę rzeczy do zrobienia na każdy dzień i odznaczaj je po ich zrealizowaniu.

4. Wyznacz jedno stałe miejsce w domu, gdzie będziesz się uczyć/pracować – pamiętaj, że nie powinno być to łóżko, w którym śpisz ani salon, w którym przebywają inni mieszkańcy. Najlepiej, aby było to miejsce, w którym jesteś w stanie skupić swoją uwagę, czyli np. biurko w Twoim pokoju. Niech na czas nauki/pracy będą na nim tylko niezbędne przedmioty, np. komputer/laptop i notatki. Im więcej przedmiotów dookoła, tym większe prawdopodobieństwo rozproszenia uwagi.

5. Zaplanuj sobie przerwy od pracy/nauki – mogą być one nawet bardzo krótkie, ale są ważne, aby móc oderwać się na chwilę od pracy i po kilku/kilkunastu minutach wrócić do niej z nową energią.

6. Wspólnie z innymi domownikami ustal zasady panujące w domu, aby wzajemnie sobie nie przeszkadzać. Poinformuj ich, kiedy masz zajęcia lub musisz się uczyć/pracować, podkreślając, że zależy Ci na tym, aby nikt Ci wtedy nie przeszkadzał. Być może uda się także znaleźć z domownikami czas na wspólne aktywności, takie jak granie w gry planszowe, oglądanie filmów czy wspólny posiłek, które korzystnie wpłyną na Wasze relacje.

7. Nagradzaj siebie za realizowane zadania, pozwalaj sobie na “małe przyjemności”, a czasem także i trochę większe. 

8. Dbaj o kondycję fizyczną – proste ćwiczenia możesz wykonywać bez wychodzenia z pokoju.

9. Zwracaj uwagę na to, co jesz i w jakiej ilości – przejadanie się działa demotywująco. Może to jest dobry czas, aby nauczyć się gotować lub przygotowywać zdrowe posiłki? Pomyśl o tym. Zdrowa dieta zmniejsza stan zapalny w ciele, co korzystnie wpływa na podtrzymanie motywacji.

10. Jeśli masz dużo wolnego czasu, podejmij wysiłek intelektualny – naucz się czegoś nowego, a także rozwijaj swoje dotychczasowe hobby.

11. Zadbaj o dobry sen – zarówno jego długość jak i jakość.

12. Kiedy czujesz, że zaczyna brakować Ci motywacji – porozmawiaj z bliskimi osobami – może to być zarówno ktoś z rodziny jak i znajomi. Dzięki temu oderwiesz się trochę od codzienności, ale także mogą oni podpowiedzieć Ci jakieś nowe sposoby na dobrą organizację czasu lub spędzanie czasu wolnego.

Zobacz także
Ty też możesz pomóc Już 1 osoba na 100 jest w spektrum. Zmień życie osób autystycznych na lepsze. Pomagam