KRS 0000127075
Skopiuj Skopiowano do schowka
KRS 0000127075
TeleJiM
789 288 996

Premiera Raportu JiM

 

Lekarze rodzinni nie radzą sobie z rozpoznaniem sygnałów autyzmu. Nauczyciele wzywają do szkół, bo dzieci z autyzmem są ich zdaniem „niegrzeczne”. Brak psychiatrów dziecięcych – jest ich raptem 333 w Polsce. Brak krajowej strategii wsparcia rodzin z autyzmem. Pomagają głównie fundacje i stowarzyszenia. Tak wygląda codzienność tysięcy polskich rodziców dzieci z autyzmem.
W Fundacji JiM powstał pierwszy w Polsce raport „Dziecko z autyzmem – dostęp do diagnozy, terapii i edukacji w Polsce”.

Z raportu wynika, że Narodowy Fundusz Zdrowia wydaje pieniądze na diagnozę i terapię dzieci
z autyzmem bez planu. W jednym województwie przeznacza 7 mln zł,  w innym, o podobnej wielkości, zero. W 2015 r. ani złotówki na diagnozę i terapię nie dostały: kujawsko-pomorskie, opolskie i śląskie – bo nie ma tam żadnej placówki zajmującej się autyzmem. Najwięcej zaś popłynęło do mazowieckiego (7 mln zł), łódzkiego (2,8 mln zł).

Wczesna diagnoza u dzieci ze spektrum autyzmu jest kluczowa. 50% rodziców szuka jej u lekarza pierwszego kontaktu. Aż 70% wraca bez skierowania do specjalisty. Najczęściej od pierwszej wizyty u lekarza do rozpoczęcia terapii mija aż 2,5 roku. Tylko 46% diagnozuje się przed 3 rokiem życia.

7 na 10 rodziców dzieci z autyzmem rezygnuje z pracy, by opiekować się dzieckiem. Tymczasem terapia kosztuje: 2/3 respondentów raportu przeznacza na nią 500 zł miesięcznie, a co piąta osoba 500 – 1000 zł.

Prawdziwych kłopotów przybywa, gdy dzieci idą do szkół: masowych, integracyjnych i specjalnych
(w Polsce jest 17 tysięcy takich uczniów). Okazuje się, że nauczyciele – nawet placówek specjalnych – niewiele wiedzą na temat zaburzeń spektrum autyzmu, ponieważ aż 70% rodziców dzieci z zespołem Aspergera i 50% rodziców dzieci z autyzmem wzywano do szkoły bo: „dziecko jest niegrzeczne”. Dlatego właśnie Fundacja 2 kwietnia organizuje w kilkuset miastach Polski finał kampanii „Polska na niebiesko” pod hasłem „Autyzm. Poznaj zanim ocenisz”.

Zobacz pełną treść Raportu JiM >>TUTAJ<<

 

  • 7_b.jpg
  • 6_b.jpg
  • 8_b.jpg
  • 4_b.jpg
  • 5_b.jpg
  • ADOS NARESZCIE W POLSCE!.png
Zobacz także
Ty też możesz pomóc Już 1 osoba na 100 jest w spektrum. Zmień życie osób autystycznych na lepsze. Pomagam