KRS 0000127075
Skopiuj Skopiowano do schowka
KRS 0000127075
TeleJiM
789 288 996

Punkty Informacyjne JiM dla autyzmu

16 miast z całej Polski. 16 różnych osób, które łączy jedno – wszyscy chcą działać na rzecz osób z autyzmem i postanowili zostać koordynatorami wolontaryjnymi Punktów Informacyjnych JiM! A to dopiero początek!

Punkty Informacyjne JiM wystartowały pełną parą. W 16 miastach w całej Polsce, koordynatorzy wolontaryjni rozpoczęli działania, mające na celu poszerzanie wiedzy ze spektrum autyzmu oraz pomoc rodzicom, którzy znaleźli się w potrzebie. Jaka była idea utworzenia Punktów Informacyjnych JiM? Przede wszystkim szerzenie wiedzy i informacji tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne! W placówkach edukacyjnych, wśród pracowników instytucji publicznych, dzieci, młodzieży, a także innych rodziców. Wierzymy, że tylko poprzez uświadamianie, możemy budować akceptację i zrozumienie dla osób z autyzmem. A kto potrafi lepiej mówić o autyzmie niż rodzice dzieci ze spektrum? Wśród rodziców należących do Klubu JiM ogłosiliśmy nabór i daliśmy im szansę stworzenia Punktów w swoim mieście. Podkreśla to także Pani Elektra Sliupkas-Dyrda, koordynatorka wolontaryjna z Będzina – Decydując się na prowadzenie punktu info miałam (mam) nadzieję na uświadamianie, szerzenie, łamanie stereotypów dotyczących autyzmu w naszej lokalnej społeczności. Marzę o burzeniu barier jakie istnieją między ludźmi (pełno i nie w pełni sprawnymi – w klasycznym tego słowa znaczeniu; neurotypowymi  i osobami ze spektrum). Pokazywać, że ludzie mogą czuć inaczej, inaczej reagować na bodźce czy różne sytuacje w życiu i to jest W PORZĄDKU, nie jest gorsze, czy lepsze, nie dziwne (jak zwykle to jest postrzegane w społeczeństwie  rodząc strach lub niechęć bądź drwinę…)

Jednak edukacja to nie jedyne zadanie Koordynatorów wolontarjnych. Starają się także pomóc i wspierać innych rodziców podczas procesu diagnozy, ale również po niej. Korzystając z własnych doświadczeń podpowiadają o czym warto pamiętać i gdzie się udać. To było główną motywacją Pani Katarzyny Witeckiej, Koordynatorki wolontaryjnej z Kielc, która mówi Podejmując decyzję liczyłam iż uda mi się podzielić swoimi doświadczeniami zarówno z rodzicami na początku drogi, jak i osobami które kiedyś na swojej drodze spotkają osobę zaburzoną. Chciałabym pokierować świadomością społeczną w dobrym kierunku po to by osoby ze spektrum oraz ich rodzice poczuli się akceptowani i bezpieczni. Koordynatorzy wolontaryjni wspierają również rodziców podczas interwencji. Pomagają przy procedurach prawnych, wskazują do kogo należy się udać oraz jakie dokumenty będą niezbędne. Interwencje dotyczą zarówno spraw związanych z uzyskaniem orzeczenia o niepełnosprawności, ale również aktów dyskryminacji, problemów socjalnych czy bytowych.

Punkty Informacyjne JiM to także duża dawka wiedzy dla samych rodziców! Szkolenia i warsztaty poszerzające wiedzę o spektrum autyzmu, terapiach czy edukacji seksualnej mają służyć przede wszystkim opiekunom i rodzicom dzieci z autyzmem. Jednak z organizowanych szkoleń mogą skorzystać także terapeuci, nauczyciele czy pedagodzy. Lista organizowanych szkoleń dostępna jest na https://jim.org.org/szkolenia

Wszystkie działania podejmowane w Punktach Informacyjnych są dla nas bardzo ważne. Dlatego Fundacja JiM udziela stałego wsparcia koordynatorom wolontaryjnym, dając im dostęp do merytorycznych materiałów, dedykowanych prezentacji, materiałów wideo czy publikacji. Każdy punkt może liczyć również na wsparcie pracowników Fundacji na każdym etapie działania, zaczynając od kwestii organizacyjnych po wsparcie medialne. Działamy razem, dlatego zależy nam aby jak najbardziej wspierać koordynatorów wolontaryjnych w działaniach!

Wierzymy, że Punktów Informacyjnych w Polsce będzie coraz więcej! Pan Norbert Orłowski z Ciechanowa powiedział Punkt informacyjny to w moich oczach sposób na rzeczywistą, realną, pomoc dla rodziców dzieci z neurozaburzeniami. Tylko podnosząc świadomość społeczną można poprawić komfort życia, zbudować podstawowę w życiu, akceptację. Dlaczego ja?

Bo nie umiałem znaleźć odpowiedzi na pytanie: kto jeśli nie ja?

Drogi Rodzicu! Jeżeli podobnie jak Pan Norbert nie umiesz znaleźć odpowiedzi na pytanie „kto jeśli nie ja?” może działać dla osób z autyzmem, zgłoś się do nas i otwórz Punkt Informacyjny w swoim mieście!

Dowiedz się więcej o Punktach Informacyjnych JiM na https://jim.org/punktyinformacyjne

Zobacz także
Ty też możesz pomóc Już 1 osoba na 100 jest w spektrum. Zmień życie osób autystycznych na lepsze. Pomagam