KRS 0000127075
Skopiuj Skopiowano do schowka
KRS 0000127075
TeleJiM
789 288 996

Sieć Stokrotka dołączyła do akcji Ciche Godziny

Sieć sklepów Stokrotka z myślą o komforcie osób ze spektrum autyzmu, jak i ich rodzin oraz opiekunów, wprowadziła Ciche Godziny we wszystkich swoich sklepach w Polsce. To wynik współpracy z Fundacją JiM, a jego głównym celem jest ułatwienie w dokonywaniu zakupów przez klientów z ASD (z ang. autism spectrum disorder).

Autyzm jest obecnie diagnozowany w Polsce u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w naszym kraju jest 400 000 osób z autyzmem. Jednak ze spektrum żyją także rodzice, rodzeństwo oraz opiekunowie, dla których rutynowe obowiązki, w tym między innymi zakupy są wielkim wyzwaniem. W celu ułatwienia codziennego funkcjonowania osobom ze spektrum autyzmu sieć Stokrotka od 4 listopada 2020 r. wprowadziła we wszystkich swoich sklepach „Ciche Godziny”. Głównym założeniem akcji jest zapewnienie odpowiednich warunków codziennego funkcjonowania osobom ze spektrum autyzmu. Z raportu z analizy badania ankietowego przygotowanego przez Fundację JiM wynika, że dla większości osób z ASD zakupy są negatywnym doświadczeniem, a najbardziej uciążliwymi czynnikami w ich trakcie jest hałas, mocne oświetlenie czy kolejki do kasy.

„To dla nas niezwykle istotne, aby duże sieci handlowe, takie jak Lidl Polska oraz Stokrotka wprowadzały w swoich placówkach ułatwienia dla osób ze spektrum autyzmu. „Ciche Godziny” są ukłonem w stronę osób z ASD, dla których czynniki takie, jak hałas czy tłok, że zwykłe wyjście do sklepu – w wyniku braku udogodnień technicznych – jest wyjątkowo stresujące” – mówi Tomasz Michałowicz, prezes Fundacji JIM.

W wyznaczonych godzinach w sklepach Stokrotka zostanie wyciszona muzyka oraz komunikaty w systemie nagłośnienia. Klienci deklarujący, że są osobami ze spektrum autyzmu, bez weryfikacji zostaną obsłużeni poza kolejnością w tzw. kasach pierwszeństwa. Sieci proszą również wszystkich klientów, aby wykazali się zrozumieniem, jak i cierpliwością w stosunku do osób uprzywilejowanych do korzystania z kas pierwszeństwa.


Ciche Godziny w Stokrotce odbywają się w środy w godz. 8:00 – 10:00 oraz soboty w godz. 17:00 – 19:00.

Wcześniej, jako pierwsza, do akcji dołączyła sieć Lidl Polska, która Ciche Godziny w swoich sklepach prowadzi w piątki w godz. 8:00 – 10:00 oraz soboty od 19:00 do 21:00.

 

Zobacz także
Ty też możesz pomóc Już 1 osoba na 100 jest w spektrum. Zmień życie osób autystycznych na lepsze. Pomagam