Pojawił się projekt ustawy roboczo nazywanej „tarczą antykryzysową”. Przypomnijmy, że Fundacja JiM wnioskowała min. o usprawnienie wydawania orzeczeń o niepełnosprawności, o przyznanie zasiłków opiekunom osób niepełnosprawnych i dzieci powyżej 8-go roku życia.
W projekcie ustawy z dnia 21 marca br. rząd planuje:
W zakresie dodatkowego zasiłku opiekuńczego:
- Prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego, dla osoby ubezpieczonej zwolnionej od wykonywania pracy z powodu konieczności opieki nad dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat.
- Prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego, dla osoby ubezpieczonej zwolnionej od wykonywania pracy z powodu konieczności opieki nad dorosłą osobą niepełnosprawną. Zasiłek ten będzie przysługiwał w przypadku zamknięcia szkoły, ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, ośrodka wsparcia, warsztatu terapii zajęciowej lub innej placówki pobytu dziennego (np. ŚDS) z powodu epidemii koronawirusa.
W zakresie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności:
- Orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, wydane na czas określony, którego ważność upływa w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie tzw. „specustawy o koronawirusie” (dnia 3 marca 2020 r.) zachowuje ważność przez okres kolejnych 90 dni od dnia upływu terminu ważności tego orzeczenia.
- w przypadku złożenia wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność albo stopień niepełnosprawności w terminie do 30 dni przed dniem wejścia w życie tzw. „specustawy o koronawirusie” (dnia 3 marca 2020 r.) orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zachowuje ważność przez okres kolejnych 90 dni od dnia upływu terminu ważności tego orzeczenia.
- orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, wydane na czas określony, którego ważność upływa po dniu 6 lutego 2020 r., zachowuje ważność do 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, a w przypadku ogłoszenia stanu epidemii – do 60. dnia od dnia jego odwołania.
W zakresie orzekania o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności podczas posiedzeń Zespołów:
- orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności może być wydane bez bezpośredniego badania stanu zdrowia osoby, w stosunku do której ma być ono wydane, gdy lekarz – przewodniczący składu orzekającego powiatowego albo wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności uzna, że dokumentacja dołączona do wniosku jest wystarczająca do wydania orzeczenia.
W zakresie orzeczeń o wskazaniach do ulg i uprawnień:
- orzeczenie o wskazaniach do ulg i uprawnień może być wydane bez bezpośredniego badania stanu zdrowia osoby, w stosunku do której ma być ono wydane, gdy lekarz członek powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności uzna, że dokumentacja dołączona do wniosku jest wystarczająca do wydania orzeczenia.
W zakresie Kart Parkingowych:
- w związku z zachowaniem ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo orzeczeń o stopniu niepełnosprawności, karty parkingowe, zachowują ważność do 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, a w przypadku ogłoszenia stanu epidemii – do 60. dnia od dnia jego odwołania.
W zakresie prawa do świadczeń z pomocy społecznej
- Jeżeli decyzja przyznająca świadczenie z pomocy społecznej została wydana w związku z niepełnosprawnością potwierdzoną orzeczeniem i okres, na który została przyznana pomoc jest uzależniony terminem ważności orzeczenia, okres wskazany w decyzji ulega przedłużeniu na okres na jaki zachowuje ważność orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
Sejm zajmie się ustawą w piątek, 27 marca br.