KRS 0000127075
Skopiuj Skopiowano do schowka
KRS 0000127075
TeleJiM
789 288 996

Spotkanie w Waszyngtonie. 5 rzeczy, które musicie o nim wiedzieć

1.    Cały świat świeci na niebiesko. A Polska najbardziej.

W spotkaniu ALN (Advocasy Leadership Network) zorganizowanym przez Autism Speaks wzięło udział blisko 100 osób z kilkudziesięciu organizacji  z całego świata. Obejrzeliśmy wiele prezentacji, o tym jak w różnych krajach świeci się na niebiesko dla osób z autyzmem. Widzieliśmy niebieskie walki torreadorów w Meksyku, niebieskich piłkarzy w Argentynie i niebieskie centra handlowe na Filipinach (Filipinos looooove shopping – usłyszeliśmy). Ale powiemy wam jedno. Tylu niebieskich budynków, takiego entuzjazmu i takich tłumów jak w Polsce – nie ma nigdzie.

2.    Skuteczne rzecznictwo, to maszyna

Jeśli chcemy zmieniać świat dla osób z autyzmem. Jeśli chcemy walczyć o dostęp do szybkiej diagnozy i bezpłatnej terapii opartej na faktach. Jeśli chcemy, żeby przedszkole i szkoła były dla nas. Jeśli chcemy, by dla osób z autyzmem był dom, miejsce w społeczeństwa, żeby była praca.

Musimy działać razem. Być silni. Mieć pieniądze.

Prawa nie zmienia się w 5 minut.

A jeśli się nie uda. To znaczy tylko jedno. Trzeba spróbować jeszcze raz.

Przy okazji, czy wiecie, że rzecznictwo to po angielsku właśnie „advocasy”?

3.   Mike Lake, to świetny gość

Mike Lake to kongresmen z Kanady. I tata Jadena z autyzmem. Tyle ile Mike zrobił dla widoczności osób z autyzmem, nie zrobił nikt. Mike często pokazuje się z nim, zabiera na wycieczki, biegi charytatywne i – chociaż Jaden nie mówi – wygłasza z nim przemówienia i udziela wywiadów. Często mówi wtedy: „A teraz Jaden zajmie swoje ulubione miejsce na świecie – moje ramię”.

Mike i jego syn Jaden, robią w ten sposób wielką rzecz. Oswajają społeczeństwo z autyzmem, zwiększają akceptację, uświadamiają władze i torują drogę do wielkich zmian. Zmian w diagnozie, edukacji, opiece i dostępie do pracy.

Co tu dużo mówić. Wielkie dzięki Mike!

Jeśli chcecie śledzić Mike na Facebooku, tu jest jego strona: Mike Lake Facebook

4.   Świat się zmienia. Autism Speak też

Na spotkaniu w Waszyngotnie poznaliśmy Angelę Timashenkę Geiger, nowego CEO (czyli prezesa) Autism Speaks. Zdradziła nam, ze za kilka dni Autism Speaks – czyli największa organizacja w świecie autyzmu – ogłosi swoją nową misję.

Dla tych, którzy jeszcze tego nie poczuli. Dla każdej organizacji, zmiana misji, czyli celu dla którego jest powołana – to trzęsienie ziemi.

Co się zmieni? Autism Speaks nie będzie już szukać „leku na autyzm”. Nie będzie w misji używać takich słów jak „światowy kryzys”, czy „epidemia” autyzmu. Nie będzie też mówić wyłącznie o dzieciach. Chce wspierać osoby z autyzmem przez ich całe życie, od dzieciństwa po późną dorosłość. Jak powiedziała Angela, „otwieramy szerzej ramiona, dla każdego”.

Tej dojrzałej i mądrej zmiany, Autism Speaks, szczerze i z całego serca gratulujemy.

To były cztery rzeczy, które musicie wiedzieć o spotkaniu ALN w Waszyngotnie. A jak jest ta piąta? To po prostu myśl – warto jeździć na takie spotkania, poznawać ludzi, uczyć się od nich, wymieniać informacje. Tworzymy lepszy świat dla osób z autyzmem. Sami – nie zrobimy tego nigdy.

 

Tomek Michałowicz, „CEO” Fundacji JiM

Tomek Michałowicz i Andy Shih z Autism Speaks,
organizator spotkania
Zobacz także
Ty też możesz pomóc Już 1 osoba na 100 jest w spektrum. Zmień życie osób autystycznych na lepsze. Pomagam