Mit dotyczący szczepień niestety wciąż jest jednym z najpopularniejszych. I niestety wciąż funkcjonuje w społeczeństwie. Choć od czasu ogłoszenia sfałszowanych wyników badań, które wiązały autyzm ze szczepieniami, minęło blisko ćwierć wieku wielu rodziców wciąż nie wie czy powinno szczepić swoje dzieci.
Kłamliwy artykuł
Wszystko zaczęło się od opublikowanego w 1998 roku artykułu w piśmie „The Lancet” autorstwa Andrew Wakefielda. Zasugerowano w nim związek pomiędzy szczepieniami MMR przeciwko odrze, śwince i różyczce a spektrum autyzmu. Artykuł wywołał panikę, a naukowcy krytycznie odnieśli się do jego treści i szybo wskazali bezpodstawność jego tezy. Tekst był opisem małej serii przypadków, bez grupy kontrolnej, powstał na podstawie odwoływania się do pamięci i przekonań rodziców.
Prowadzone podczas następnej dekady badania epidemiologiczne konsekwentnie nie potwierdzały dowodów na istnienie związku pomiędzy szczepieniami a . Kłamstwo zostało wielokrotnie zdemaskowane, artykuł został wycofany, a sam dr Wakefield został wykluczony z zawodu.
Długofalowe skutki
Lęk przed szczepieniami raz zakorzeniony wciąż rośnie w świadomości rodziców. Dlatego przeprowadzono kolejne badania. Te z 2014 roku na próbie 1,2 mln osób nie stwierdziły żadnego związku spektrum autyzmu ze szczepieniami. Naukowcy dowiedli, że przyczyny autyzmu są neurorozwojowe i sięgają stanu prenatalnego dziecka. A to oznacza, że rodzimy się bądź nie jako osoby w spektrum. Z wiarygodnymi badaniami na temat autyzmu i szczepień można się zapoznać na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
Również amerykańska klasyfikacja zaburzeń DSM V oraz przygotowywana międzynarodowa klasyfikacja chorób i zaburzeń ICD 11 umieszcza autyzm w grupie zaburzeń neurorozwojowych.
Dlaczego wciąż w to wierzymy?
Pierwsze sygnały spektrum autyzmu są zauważalne dla otoczenia – w tym rodziców czy opiekunów dziecka – najczęściej ok. 1 roku życia. To czas, w którym podawana jest obowiązkowa szczepionka MMR przeciwko odrze, śwince i różyczce. Dlatego część rodziców do dziś łączy autyzm ze szczepieniami. Badania naukowe tego związku nie potwierdzają. Częstość występowania spektrum autyzmu u dzieci szczepionych i nieszczepionych nie różni się statystycznie.
Diagnoza autyzmu może wiązać się z silnymi emocjami. Często diagnozie towarzyszy złość, smutek, potrzeba szukania przyczyny. Ale finalnie, z diagnoza przychodzi ulga i zrozumienie. Pamiętamy, że jesteśmy częścią tej samej społeczności. Społeczności, w której wiele osób przechodzi przez ten etap, na swojej drodze do akceptacji. Bo ostatecznie jedyne co możemy zrobić to codziennie strać się budować lepsze jutro dla osób w spektrum. By wspólnie zadbać o ich szczęśliwą podróż do samodzielności i dorosłości.
Osoby zainteresowane zgłębieniem historii tematu tzw. kłamstwa szczepiennego zachęcamy do przeczytania książki „Wirus Paniki”