Celem szkolenia jest zwiększenie czujności diagnostycznej związanej z sygnałami autyzmu prezentowanymi przez osoby różnych płci.
Szkolenie przeznaczone jest dla osób, które uczestniczą w procesie diagnostycznym spektrum autyzmu (lekarzy, psychologów, pedagogów, logopedów oraz przedstawicieli innych zawodów). Skorzystać ze szkolenia mogą także osoby chcące poszerzyć swoją wiedzę na temat spektrum autyzmu – samorzecznicy, rodziny osób w spektrum autyzmu, osoby zawodowo mające kontakt z osobami w spektrum.
Plan szkolenia:
- Historia obszaru i jej realny wpływ na dzisiejszą diagnostykę. Praktyczne uwagi wynikające z historii medycyny i psychologii.
- Co to jest spektrum autyzmu? Skale, klasyfikacje czyli wytyczne do diagnozy – czym się kierować, czego używać.
- Kim jest kobieta? Nomenklatura/ terminologia.
- Samorzecznictwo oczami diagnosty. Czy wszyscy teraz są w spektrum autyzmu? Dlaczego nie ma zagrożenia związanego z nadrozpoznawaniem spektrum autyzmu?
- Modelowa nietypowość prezentacji objawów.
- Diagnoza dziecka a, diagnoza matki.
- Sygnały autyzmu u najmłodszych, w czasie dojrzewania, u dorosłych oraz w w wieku dojrzałym.
- Wybrane współwystępujące stany oraz diagnostyka różnicowa – zaburzenia depresyjne, lękowe, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (OCD), zespół nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi (ADHD), zaburzenia osobowości.
- Czerwone flagi w diagnostyce (przykłady neurologiczne, genetyczne, metaboliczne) – na co zwrócić uwagę.
- Prezentacja odmienności na przykładach (szczególne zainteresowania, aleksytymia, stimmy, nadwrażliwości i niedowrażliwości sensoryczne, szczególne sytuacje – małe dziecko, szkoła, macierzyństwo, osoba w starszym wieku, dyspraksja).
- Jak nie skrzywdzić osoby w spektrum w procesie diagnozy?
Wszyscy uczestnicy (osoby zalogowane) otrzymają imienne zaświadczenie o uczestnictwie w szkoleniu.
Szkolenie nie będzie nagrywane, zapoznanie się z jego treścią jest możliwe wyłącznie w opcji „na żywo” w czasie trwania szkolenia.
Link do szkolenia zostanie do Państwa wysłany dzień przed wydarzeniem.