Ministerstwo Edukacji Narodowej zamyka możliwość prowadzenia nauczania indywidualnego w szkole. Rodzice dzieci ze spektrum autyzmu w całej Polsce protestują. A Ministerstwo zdaje się nie rozumieć problemu. Apelujemy do urzędników – zacznijcie rozmawiać.
Nauczanie indywidualne jest przeznaczone dla uczniów, którym stan zdrowia nie pozwala na uczestnictwo w zajęciach w szkole. Przez wiele lat prowadzenie nauczania indywidualnego było możliwe wyłącznie w domu. Część placówek pozwalała jednak na to – niejako nieoficjalnie – by dziecko przychodziło na swoje indywidualne zajęcia do szkoły. Umożliwiało to dzieciom choć częściowo uczestniczyć w życiu rówieśników. A nauczycieli zwalniało z przykrego obowiązku dojeżdżania, nieraz w odległe miejsca, do domu ucznia. Kilka lat temu taką możliwość zapisano oficjalnie w rozporządzeniu o nauczaniu indywidualnym. Rozwiązanie funkcjonowało i wszyscy byli z niego zadowoleni. Teraz ministerstwo usuwa z rozporządzenia możliwość prowadzenia nauczania indywidualnego w szkole. Dla naszych dzieci nie jest to dobra zmiana.
– Dzieci z autyzmem i z Zespołem Aspergera mają ogromne trudności z funkcjonowaniem w grupie rówieśników, zwłaszcza w szkołach masowych i integracyjnych. Często są ofiarami przemocy i prześladowania. Miewają kryzysy i załamania. Dla nich możliwość skorzystania z nauczania indywidualnego w szkole była wybawieniem. Pozwalała na częściową normalność, stopniowe włączanie się w życie szkoły i powrót do grupy. Skazanie ich na izolację w domu, to dla nich i dla ich rodziców tragedia – mówi Tomasz Michałowicz, prezes Fundacji JiM.
Dzieci nie rozumieją jeszcze co oznacza ta zmiana. Ale ich rodzice są oburzeni.
– Brak kontaktów z rówieśnikami, brak możliwości uczestniczenia w chociaż niektórych lekcjach z klasą, skazuje dzieci na banicję, odrzucenie i samotność. Stoję przed wyborem: albo moje dzieci polegną społecznie, albo edukacyjnie. Jestem głęboko oburzona decyzją MEN o zmianach w nauczaniu indywidualnym. – komentuje Katarzyna, mama dwóch synów ze spektrum autyzmu.
Ministerstwo Edukacji Narodowej podkreśla, że wszystkie dzieci powinny chodzić do szkoły. A nauczanie indywidualne jest koniecznością. Zwraca też uwagę, że odbywa się na wniosek rodzica.
– Z Warszawy, z ciemnego budynku przy al. Szucha, nie widać naszych dzieci i całego spektrum ich problemów. Nie widać tego, że w razie kryzysu dziecko z autyzmem trzeba wycofać z grupy. Ale niekoniecznie od razu skazywać je na samotność w domu. Ministerstwo ma pewnie dobre intencje i nie rozumie nawet całego konfliktu. A wystarczyłoby zaprosić rodziców i z nimi porozmawiać – mówi Tomasz Michałowicz.
Dlatego apelujmy do urzędników z Ministerstwa. Zacznijcie rozmawiać.