Dlaczego wciąż tak mało wiemy o autyzmie?

54% Polaków czerpie wiedzę o autyzmie z filmów i seriali. Prawie połowa odmawia osobom ze spektrum prawa do małżeństwa, jeszcze mniej chce żeby miały własne dzieci. Co 10. Polak wierzy, że autyzm powodują szczepionki. Jest jeszcze dużo do zrobienia.

Jak wygląda wiedza Polaków na temat autyzmu? Sprawdziliśmy to! Wraz z agencją badawczą przeprowadziliśmy Ogólnopolskie Badanie Świadomości Autyzmu, które jasno pokazuje jak niewiele nasze społeczeństwo wie o spektrum.

To był wielki wysiłek. Ogólnopolskie badanie wiedzy o autyzmie. 1102 osoby tworzące reprezentatywną próbę. Precyzyjnie dobrane wg płci, wieku, wykształcenia i miejsca zamieszkania. Przed Wami wynik. Co Polacy wiedzą o autyzmie?

Z pojęciem autyzm zetknęło się 83% Polaków. Według tych danych, znaczna większość społeczeństwa wie czym jest autyzm. Jednak aż 95% społeczeństwa nie potrafi wyjaśnić dokładnie na czym polega to zaburzenie. Biorąc pod uwagę, że ponad połowa Polaków czerpie wiedzę o autyzmie z filmów i seriali, wynik nie dziwi.

Niewiedza rodzi uprzedzenia. Większość Polaków kojarzy autyzm z negatywnymi cechami i zachowaniami. Brak akceptacji przejawia się też w innych aspektach życia. Jeżeli zapytać wprost – Polacy nie mają problemu z tym, żeby osoby z autyzmem były w ich otoczeniu. Jednak odmawiają im prawa do posiadania dzieci czy zawierania związków małżeńskich.

Jednak widzimy światełko w tunelu! Raport JiM pokazuje, że kontakt z osobami z autyzmem zwiększa wiedzę! Znaczna większość Polaków, którzy mają kontakt z dziećmi lub osobami ze spektrum, posiadają głębszą wiedzę na temat zaburzenia. A więc widoczność! Zabierajmy nasze dzieci wszędzie. Pokazujmy je światu. A świat je zrozumie.

Gdybyśmy te same badania przeprowadzili kilka lat temu, mogę przypuszczać, że wiedza Polaków byłaby znacznie niższa. Dlatego tak ważne jest uświadamianie!

Nie bójmy się mówić czym jest autyzm. Nie bójmy się mówić, że jest. Na całe życie.

 

Cały raport z Ogólnopolskiego Badania Świadomości Autyzmu można pobrać na  www.polskananiebiesko.pl

 

Nie zapomnijcie dołączyć do akcji!

 

Tomasz Michałowicz,
Prezes Fundacji JiM

Wróć

FUNDACJA JiM
UL. TATRZAŃSKA 105
93-279 ŁODŹ, POLAND
TEL. +48 42 643 46 70 

 
DLA DARCZYŃCÓW: darczyncy@jim.org
BIURO ZARZĄDU: zarzad@jim.org
EDUKACJA JiM: sekretariat@jim.org
KLUB RODZICÓW: klubrodzicow@jim.org
KLINIKA JiM: klinika@jim.org
 

BĄDŹ NA BIEŻĄCO  Z TYM CO SIĘ DZIEJE W JiM
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

Prosimy dodać 8 i 5.

Administratorem danych jest Fundacja „JiM” z siedzibą w Łodzi. Dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji newslettera. Dane nie będą udostępnianie innym podmiotom. Ma Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Podanie adresu e-mail jest dobrowolne, ale niezbędne do korzystania z newslettera.[nbspWięcej informacji tutaj

OBSERWUJ NAS NA:

KRS: 0000127075
NR KONTA: 03 1030 1999 7750 0000 5200 0000


Copyright Fundacja JiM

Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.