KRS 0000127075
Skopiuj Skopiowano do schowka
KRS 0000127075
TeleJiM
789 288 996

Po co nam ADOS?

ADOS jest dla Ciebie, drogi Rodzicu. Dla Twojego dziecka. Dla Ciebie lekarzu, dla Was szanowni terapeuci. I dla każdego dziecka z autyzmem, które dopiero się urodzi

Po co nam ADOS, zdają się pytać lekarze i specjaliści. Pytanie choć niewypowiedziane, wisi w powietrzu. Słychać je w ciszy towarzyszącej wprowadzaniu narzędzia w Polsce. W spokoju wokół projektu „ADOS-2 w Polsce”. Wybrzmiewa na forach dla rodziców – w braku dyskusji i emocji. Czasem, nieraz z błahych, powodów wybuchają tam emocje. Wokół ADOSa – cisza.

I choć cieszy blisko 100 zgłoszeń od ośrodków, które chcą od nas otrzymać narzędzie w ramach programu „ADOS-2 w Polsce”. To wciąż aktualne jest pytanie. Czy naprawdę wszyscy wiedzą, po co nam ADOS?

Po pierwsze godność

ADOS-2 w Polsce ma znaczenie symboliczne. Byliśmy jednym z ostatnich krajów na świecie, gdzie narzędzie to nie było dostępne. Biała plama na niebieskiej mapie świata. ADOS-2 w Polsce znaczy, że dzieci i rodziców potraktowano poważnie. Że organizacje zajmujące się autyzmem potrafiły współpracować. I po kilku latach pracy pod kierunkiem Uniwersytetu Warszawskiego doprowadziły do walidacji narzędzia.

ADOS-2 w Polsce oznacza, że dzieciom i rodzicom przywrócono godność. Nie są już zdani na łaskę diagnosty, który popatrzy na dziecko i autorytarnie powie – że „widzi” bądź „nie widzi” autyzmu. Każdy lekarz psychiatra, czy psychiatra dziecięcy zna kryteria diagnostyczne autyzmu (przynajmniej załóżmy, że zna). Czy dziecko się komunikuje, czy nie? Czy nawiązuje relacje z innymi dziećmi, z dorosłymi? Czy potrafi bawić się symbolicznie? Jednak sposób w jaki lekarz miał odpowiedzieć na te pytania był dowolny. Fachowo mówiąc „obserwacja diagnostyczna” nie była usystematyzowana. W efekcie zdarzało się, że lekarz odmawiał diagnozy autyzmu, bo „dziecko nie chodzi na palcach”. I to jest przykład z życia. Naprawdę.

ADOS-2 to drobiazgowy protokół obserwacji. Nic tu nie jest przypadkowe. Czy dziecko spojrzało w oczy? Ile razy? Przez ile sekund? Wzięło zabawkę? Wykonało pożądany ruch? I tak punkt po punkcie. Kolejno. Według planu. I zawsze tak samo.

Nie ma subiektywnej oceny diagnosty. Jest poważne traktowanie. I godność.

Nie bój się ADOSa, lekarzu

Lekarzom chcę powiedzieć, żeby się nie bali. Nikt nie pozbawia ich prawa do decyzji. Zyskują za to potężne narzędzie. Lekarze zawsze mieli prawo korzystać z testów. Mieli prawo i chętnie z niego korzystali. Nie wyobrażamy sobie internisty, który nie zleci badań krwi. Psychiatrzy i psychiatrzy dziecięcy korzystają na przykład z testu na inteligencję (choć jej poziom – jak wiadomo z badań – nie determinuje sukcesu dzieci z autyzmem). Teraz zyskują kolejny test, który wspomaga ich w ważnej decyzji. Decyzji o diagnozie autyzmu. Dużo łatwiej będzie powiedzieć rodzicowi „moja obserwacja i przeprowadzone badanie ADOS-2 wskazują (bądź nie wskazują) na rozpoznanie autyzmu” niż powoływać się wyłącznie na własną ocenę.

Nie bójcie się. To Wy podejmujecie ostateczną decyzję. Zyskujecie za to narzędzie.

W wielu krajach na świecie osobą przeprowadzającą badanie przy użyciu ADOS jest właśnie lekarz. Bardzo gorąco zachęcam – przeszkolcie się, dla dobra Waszych pacjentów. Lub, jeśli tak wolicie, nie wahajcie się zlecić badania przeszkolonemu terapeucie – psychologowi, nauczycielowi specjalnemu, czy logopedzie

Diagnosta ADOS, to brzmi dumnie

Drogi specjalisto: psychologu, pedagogu, czy logopedo. Nigdy nie dowiesz się tyle o funkcjonowaniu dzieci z autyzmem, ile da Ci ADOS i praca z nim. Jak mówią wieloletni użytkownicy ADOS daje im doświadczenie i wiedzę, która zapewnia również sukces w terapii.

Wiem, że trudne szkolenie, zaplanowana praca, trzymanie się protokołu, to nie są szczególnie pożądane cechy w pracy w Polsce. Ale to się zmieni. Każdego roku coraz więcej rodziców dowiaduje się o opartych na faktach metodach terapii. Coraz więcej z nich rozumie, że szybkich efektów nie będzie. Trzeba na nie z dzieckiem zapracować, przez tygodnie, miesiące, lata. Na końcu jest nagroda – w postaci szczęśliwego dziecka, które potrafi być samodzielne. Na 100 procent swoich możliwości.

Rodzice rozumieją, że nikt nie zapewni im tak zorganizowanej i zaplanowanej w długim okresie pracy z dzieckiem, jak Diagnosta ADOS. Nieustannie rośnie liczba przeszkolonych specjalistów. Każdy z nich może powiedzieć: Diagnosta ADOS, to brzmi dumnie.

Dla tych, którzy nadejdą

Myślę o dzieciach z autyzmem, które dopiero się urodzą. Cieszę się, że oni i ich rodzice będą mieli łatwiej. Diagnoza nie będzie już drogą przez mękę. Będzie wiarygodna i zawsze taka sama – niezależnie od tego, kto ją wykona.

Wygrany czas i wysiłek będzie można poświęcić na terapię. Rozpoczętą wcześnie terapię.

Wyobrażam sobie ten moment. Będę chodził po korytarzach Kliniki i Przedszkola JiM. Obserwował maluchy, patrzył jak sobie radzą i liczył ich sukcesy.

Tomasz Michałowicz, prezes Fundacji JiM

Jeszcze przez 7 dni przyjmujemy zgłoszenia w projekcie „ADOS-2 w Polsce”. Wybranym ośrodkom Fundacja JiM zakupi i przekaże kompletny zestaw ADOS-2 do diagnozy osób z autyzmem. Więcej informacji na stronie www.ados2wpolsce.pl

ADOS-2 można zakupić rownież w sklepie Pracowni Testów Psychologicznych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego

Fundacja JiM informuje, że z Pracownią Testów Psychologicznych nie jest w żaden sposób powiązana.

Zobacz także
Ty też możesz pomóc Już 1 osoba na 100 jest w spektrum. Zmień życie osób autystycznych na lepsze. Pomagam