KRS 0000127075
Skopiuj Skopiowano do schowka
KRS 0000127075
TeleJiM
789 288 996

Trwa wojna o pkt. 7 – rząd przygotował zmiany!

 

15 500 podpisów zebrała Fundacja JiM pod petycją w sprawie pkt. 7 orzeczenia o niepełnosprawności, które decyduje o zasiłku pielęgnacyjnym. Rząd przygotował zmiany w orzekaniu. Czy wejdą przed wyborami?

 

Fundacja JiM petycję w sprawie orzekania o niepełnosprawności przekazała Pawłowi Wdówikowi, Wiceministrowi Rodziny i Polityki Społecznej – Pełnomocnikowi Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Obiecał likwidację punktu 7. Teraz powołany przez niego zespół ekspertów przekazał listę stanów zdrowotnych kwalifikujących do bezterminowego orzeczenia o niepełnosprawności.

  • Na tej liście ma się znaleźć również autyzm!
  • Dla bezterminowych orzeczeń o niepełnosprawności ma również powstać jedna, centralna komisja orzekania o niepełnosprawności.

Według naszych informacji, rząd jest zdeterminowany, by wprowadzić zmiany jeszcze przed wyborami.

 

Krzywdzący pkt. 7

Problem pkt 7 orzeczenia o niepełnosprawności elektryzuje społeczność autystyczną od lat. Decyzje komisji orzekającej o niepełnosprawności i przyznaniu pkt 7, za którym idzie świadczenie pielęgnacyjnej są niemiarodajne, często nie uwzględniają dokumentacji medycznej. A dzieci, które raz już pkt. 7 otrzymały, mogą stracić go na kolejnej komisji.

Stąd propozycja rozwiązania sytuacji, by autyzm był stanem zdrowotnym, który kwalifikuje do bezterminowego orzeczenia o niepełnosprawności. A centralna komisja ma dysponować personelem medycznym, który jest specjalistyczny, a pracujący w niej lekarze mają znać problem medyczny, który rozstrzygają, w tym wypadku mają być ekspertami mającymi wiedzę nt. autyzmu.

– W założeniach ta zmiana jest pozytywna. Będziemy trzymać rękę na pulsie, żeby była zrealizowana. Duże znaczenie ma również, jak będzie działać w praktyce. Żeby nie skończyło się tak, że na papierze wszystko jest już dobrze, a w rzeczywistości nadal rządzi niekompetencja, biurokracja i brak wiedzy – mówi Tomasz Michałowicz, prezes Fundacji JiM.

Dodatkowa informacja nt. planowanych zmian TUTAJ

Zobacz także
Ty też możesz pomóc Już 1 osoba na 100 jest w spektrum. Zmień życie osób autystycznych na lepsze. Pomagam