Subkonto JiM to rodzaj indywidualnego konta dla podopiecznego Fundacji JiM, które pozwala zgromadzić środki pieniężne przeznaczone dla konkretnej osoby. Subkonto jest prowadzone przez Fundację JiM w ramach ogólnego konta bankowego. Środki znajdujące się na subkoncie pochodzą z darowizn od indywidualnych osób lub z 1.5% przekazywanego przez urzędy skarbowe.
Zgodnie z przepisami prawa środki z 1.5% podatku dochodowego są przekazywane Fundacji przez urząd skarbowy na uprzednio wskazany przez organizację numer rachunku bankowego. Zidentyfikowanie, na które dziecko zostały przekazane pieniądze, odbywa się na podstawie celu szczegółowego, który podatnik wskazuje w formularzu pit. Na przełomie września i października roku podatkowego, w którym podatnicy składają deklaracje podatkowe, urząd skarbowy przekazuje na płycie CD informacje o przekazanych kwotach oraz celach szczegółowych.
Subkonto JiM można założyć dla każdej osoby niepełnosprawnej/chorej bez względu na wiek czy schorzenie.
Osoba zakładająca subkonto JiM musi posiadać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub zaświadczenie lekarskie potwierdzające diagnozę.
Subkonto mogą założyć jedynie osoby przebywające na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi zasadami 1.5% na rzecz OPP (Organizacji Pożytku Publicznego) mogą przekazać:
Wypełniając zeznanie PIT (np. PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38) należy obliczyć podatek należy wobec urzędu skarbowego i wypełnić rubrykę: wniosek o przekazanie 1.5% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP).
Należy wpisać w niej następujące dane:
Numer KRS: 0000127075 Fundacja JiM
Następnie trzeba wypełnić również rubrykę dodatkowe informację, wpisując w niej:
Numer profilu Subkonta JiM oraz imię i nazwisko osoby, której chcemy podarować 1.5% np. 1000 Jan Kowalski.
Prosimy aby faktury/rachunki były wystawiane na dane osoby korzystającej z subkonta lub opiekuna prawnego, wraz ze wskazaniem adresu i numeru subkonta.
Wzór prawidłowo wystawionej faktury do refundacji znajduje się w zakładce Regulamin/Lista załączników:
Aby potwierdzić poniesiony wydatek, należy do wniosku o refundację/zapłatę dołączyć fakturę/rachunek wystawioną na dane podopiecznego lub opiekuna prawnego. Dokumentem potwierdzającym wydatek może być również nota księgowa wystawiona na dane podopiecznego lub opiekuna prawnego. Do faktury/rachunku, na którym widnieje informacja „DO ZAPŁATY”, należy dołączyć jako dokument dodatkowy, potwierdzenie przelewu.
Paragony fiskalne nie są uwzględniane.
Koszty, które mogą zostać zrefundowane, są opisane w Katalogu kosztów refundowanych, znajdującym się w zakładce DLA CIEBIE >> SUBKONTA >> DOKUMENTY >> katalogkosztowrefundowanych_2023.pdf
Środki z 1.5% od podatku, zgromadzone na subkoncie, można wykorzystać przez okres 48 miesięcy od daty przekazania informacji o ich wysokości.
Wnioski elektroniczne o refundację lub zapłatę będą rozpatrywane w ciągu 7 dni roboczych od daty prawidłowo złożonego wniosku. Przelew zostanie zrealizowany w ciągu 14 dni od daty zaakceptowania wniosku. Wniosek na kwotę powyżej 5000 zł oraz wniosek dotyczący wydatków spoza katalogu kosztów refundowanych będzie rozpatrywany w wydłużonym terminie do 14 dni roboczych.
W przypadku okresów o nasilonym przypływie wniosków takich jak zasilenie serwisu wpływami z tytułu 1.5% podatku czas rozpatrywania wniosku może się wydłużyć do 14 dni roboczych.
W przypadku stwierdzenia błędów we wniosku elektronicznym, wniosek zostaje zwrócony do korekty z podaniem powodu korekty. Po skorygowaniu wniosku przez osobę składającą wniosek o refundację lub zapłatę, skorygowany wniosek zostanie powtórnie rozpatrzony w ciągu 7 dni roboczych od prawidłowo złożonej korekty w systemie
Środki Pieniężne w ramach refundacji/zapłaty będą wypłacane na rzecz Beneficjenta w pierwszej kolejności z środków zgromadzonych z darowizn, a następnie ze środków zgromadzonych z 1.5% z najkrótszym terminem ważności.
Faktury/rachunki w chwili składania do Fundacji nie mogą być starsze niż 2 lata od daty ich wystawienia.
Minimalna kwota wniosku o refundację wynosi 150 zł a wniosku o zapłatę 1.000 zł
Dokumenty do refundacji mogą być składane wyłącznie, jeżeli są już środki na subkoncie. Jeśli mimo braku środków będzie złożony wiosek o refundację/zapłatę, zostanie on odrzucony.
Wniosek o zapłatę oznacza zapłatę za fakturę/rachunek bezpośrednio na konto sprzedawcy/usługodawcy.
Wniosek o refundację, oznacza częściowy lub całkowity zwrot poniesionych wydatków na konto Beneficjenta lub Użytkownika Subkonta.
Informacja o kwocie przekazanej z 1.5% podatku zostanie zamieszczona najpóźniej w pierwszej połowie listopada roku, w którym składaliśmy zeznanie podatkowe. Wówczas rodzic otrzyma informację mailową o wpływie środków z 1.5% podatku na subkonto swojego dziecka.
Informacja o stanie zgromadzonych środków pieniężnych na subkoncie są udostępniane Beneficjentom, przedstawicielom ustawowym lub opiekunom prawnym Beneficjentów wyłącznie po zalogowaniu się do serwisu Subkonta JiM.
W sytuacji, gdy Użytkownik Subkonta zapomniał hasła do logowania na Subkonto JiM, w panelu do logowania na subkonto należ nacisnąć “Przypomnij”. Nowe hasło zostanie przesłane na adres mailowy podany przy rejestracji subkonta. Po zalogowaniu, hasło można zmienić w zakładce “Edycja profilu”
Zapraszamy do kontaktu od poniedziałku do piątku w godz: 8:00 – 16:00
TeleJiM: 789 288 996 (wew. 4)
MAIL: subkonta@jim.org
CZAT: Rozpocznij rozmowę (kliknij)
Przelewu z zagranicy można dokonać korzystając z poniższych danych:
IBAN: PL23 1030 1508 0000 0008 1718 0035
SWIFT: CITIPLPX