KRS 0000127075
Skopiuj Skopiowano do schowka
KRS 0000127075
TeleJiM
789 288 996

Ciche Godziny

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 osób, co oznacza, że w naszym kraju żyje 400 000 osób autystycznych. Ale tu liczby się nie kończą, bo oprócz osób ze spektrum, są jeszcze ich rodzice, rodzeństwo, opiekunowie, co sprawia, że autyzm dotyczy nawet 3 mln osób w Polsce. Każda z nich prowadzi codzienne życie, jak każdy z nas. Korzysta z miejsc publicznych, robi zakupy w pobliskich sklepach. To dlatego zachęcamy, aby wyjść im naprzeciw, wprowadzając pomocne rozwiązania w ramach akcji „Ciche Godziny”.

Jak możesz przyłączyć się do Cichych Godzin jako sieć handlowa?

Zostań siecią przyjazną dla autyzmu i przeszkol pracowników. Możesz skorzystać z przygotowanych przez nas grafik, pobierając je z sekcji Materiały do pobrania. Komunikuj je w przestrzeniach pracowniczych oraz za pomocą newslettera. Grafiki pokazują, z jakimi trudnościami mierzą się osoby ze spektrum autyzmu oraz jak możesz ułatwić im pobyt w obiekcie.

Ustal konkretny dzień/dni o godziny „Cichych Godzin” i poinformuj o nich swoich Klientów. W trakcie ich trwania wprowadź udogodnienia dla osób z autyzmem. Wyemituj komunikat w radiowęźle obiektu o trwaniu „Cichych Godzin”, umieść przy wejściu naklejkę, na której zawrzesz szczegóły nt. przebiegu akcji w placówce. Również możesz ją pobrać w sekcji Materiały do pobrania.

Zmniejsz natężenie hałasu i światła. Nadmiar bodźców dźwiękowych i świetlnych to bardzo częsta przyczyna dyskomfortu i złego samopoczucia osób ze spektrum autyzmu. Zmniejszenie natężenia dźwięków oraz światła to dla nich komfort robienia zakupów właśnie w Twojej sieci.


Udostępnij kasę uprzywilejowaną dla osób z autyzmem, aby uniknęły tłoku i stresu.

Stwórz mapę placówki, uwzględniając warunki panujące na jej terenie. Zaznacz na niej miejsca, w których jest chłodniej, unosi się intensywny zapach, panuje hałas, którego nie jesteś w stanie ograniczyć. Oznacz ruchliwe przejście do zaplecza, miejsca o ułatwionej dostępności do takich produktów, jak alkohole, detergenty czy chemia gospodarcza.

Jeżeli zdecydujesz się zorganizować „Ciche Godziny” w swojej placówce, otrzymasz od nas „Raport z analizy badania ankietowego w sprawie dostosowania sklepów do potrzeb osób w spektrum autyzmu”. Uzyskasz także status „Sieci przyjaznej dla autyzmu”, który stanowił będzie o udziale w działaniach CSR i społecznym zaangażowaniu.

 

Chcesz zrealizować „Ciche Godziny” w swojej placówce? Potrzebujesz porady?

Skontaktuj się z nami na mail cichegodziny@jim.org lub pod numerem telefonu 517 876 369.

Zaproś sklep do udziału w Cichych Godzinach

W Twoim pobliskim sklepie nie wprowadzono jeszcze Cichych Godzin? Pobierz zaproszenie, podpisz je oraz prześlij ją na adres mailowy lub pocztowy przedstawiciela sieci i razem z nami twórz lepszy świat dla osób neuroróżnorodnych.

Materiały do pobrania
Ciche Godziny w Twojej okolicy
Ty też możesz pomóc Już 1 osoba na 100 jest w spektrum. Zmień życie osób autystycznych na lepsze. Pomagam