Przejdź do treści
21 kwietnia 2025 r.
#Bez kategorii

Komunikacja to prawo człowieka

Każdy człowiek ma prawo do komunikacji, wyrażania swoich emocji, potrzeb, decyzji i myśli. To zdanie jest fundamentem naszej kampanii na rzecz komunikacji wspomagającej i alternatywnej (AAC). Bo komunikacja to nie przywilej. To prawo.
Wyrażanie swoich myśli, emocji, potrzeb i pragnień to nasza codzienność – niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania czy sposobu komunikacji. Ale co, w sytuacji, gdy nie możemy mówić? 
Dla osób ze złożonymi potrzebami komunikacyjnymi każda codzienna sytuacja, prozaiczna wydawałoby się, może być wyzwaniem. I tu z pomocą przychodzi komunikacja wspomagająca i alternatywna.  

Konwencja ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami w artykule 21 wyraźnie stwierdza, że każda osoba ma prawo do swobodnego wyrażania swoich poglądów, przekazywania informacji i podejmowania decyzji, także z użyciem alternatywnych form komunikacji. To oznacza, że komunikacja AAC nie jest „opcją”, ale fundamentalnym prawem człowieka. W rzeczywistości, niestety tak nie jest, ponieważ wiele osób nadal nie ma do niej dostępu. 

Czym jest AAC? 

Komunikacja wspomagająca i alternatywna, z ang. Augmentative and Alternative Communication to zbiór narzędzi i metod, które mają zapewnić komunikację w życiu społecznym, a tym samym dać osobie możliwość wyrażenie siebie.  

“Szeroko rozumiane AAC to wszystkie sposoby poza mówieniem, które pozwalają komunikować się z otoczeniem. To papierowe książki z symbolami, tablety lub telefony z oprogramowaniem do komunikacji, klawiatury. Nawet zwykła kartka i długopis mogą pełnić funkcję AAC, jeśli skutecznie poprawiają jakość wymiany informacji. Narzędzia są potrzebne, żeby przekazać komuś naszą wiadomość, lepiej zrozumieć, co mówią do nas inni, skomunikować się z różnymi osobami. Dzięki AAC dziecko może powiedzieć, że tęskni za rodzicem. Dorosła osoba, że chce zmienić opiekuna. Uczeń, że nie rozumie zadania. Pacjent, że się boi. To fundamenty godności i bezpieczeństw.”

Paulina Rutka, Prezeska Fundacji GenerAACja

AAC w Polsce – potrzeby i wyzwania

Choć komunikacja wspomagająca ratuje życie i buduje relacje, w Polsce wciąż traktowana jest jak coś „dodatkowego”.

Rodzice najczęściej szukają specjalistów na własną rękę. Nauczyciele nie mają narzędzi, by wspierać swoich uczniów. Liczba terapeutów jest zbyt mała, a dostęp do specjalistycznych urządzeń, wspomagających komunikację mocno ograniczony.

W praktyce oznacza to, że dzieci i dorośli pozostają w ciszy, dlatego, że system nie daje im głosu.

Fundacja Jim od lat wspiera osoby ze złożonymi potrzebami komunikacyjnymi – dzieci i dorosłych. Organizujemy szkolenia, udostępniamy materiały edukacyjne, prowadzimy specjalistyczne terapie. Ale wiemy, że to za mało.  

Dlatego wraz z Fundacją GenerAACja rozpoczęliśmy kampanię, której celem jest wprowadzenie systemowych zmian: obecności specjalistów w instytucjach publicznych, szkoleń dla pracowników, dostępności sprzętu i finansowania narzędzi AAC. 

Chcemy świata, w którym każda osoba może być usłyszana. 
Bo komunikacja to nie przywilej. To prawo człowieka. 

Dołącz do
społeczności Jim

Bądź bliżej zmian, które tworzysz. Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj poruszające historie Bohaterów Jim, informacje o działaniach Fundacji i inspiracje, które budują świat pełen akceptacji.