Komunikacja to nie tylko słowa. To także relacje, decyzje, emocje. To sposób, w jaki przekazujemy nasze myśli i pragnienia, a przecież każdy z nas chce i potrzebuje zostać zrozumiany.
Dlatego tak ważne jest, by każdy – niezależnie czy jest dzieckiem czy dorosłym – miał dostęp do wspomagających i alternatywnych metod porozumiewania się (AAC).
To możliwość powiedzenia „tak” lub „nie”, stawiania granic, proszenia o pomoc, wyrażania radości i złości. To codzienne funkcjonowanie w przedszkolu, szkole, pracy, w społeczności. Bez niej – nie ma równości, samostanowienia ani bezpieczeństwa.

Czym jest AAC?
AAC (ang. Augmentative and Alternative Communication), czyli komunikacja wspomagająca i alternatywna, to sposób, dzięki któremu osoby ze złożonymi potrzebami komunikacyjnymi mogą się porozumiewać. Czasem są to wydrukowane tablice albo książki z symbolami, gesty, zdjęcia, aplikacje lub specjalistyczne urządzenia z syntezą mowy. Czasem dostępnym wsparciem jest klawiatura komputera albo kartka i długopis. Każda z tych metod może być częścią indywidualnego systemu AAC, który wspiera osobę w wyrażaniu siebie – w sposób dla niej dostępny i skuteczny.
Dlaczego komunikacja wspomagająca i alternatywna jest tak ważna?
AAC daje osobom ze złożonymi potrzebami komunikacyjnymi:
- szansę na samodzielność i decyzyjność,
- możliwość budowania relacji,
- dostęp do edukacji i rozwoju,
- narzędzia do wyrażania emocji i potrzeb,
- bezpieczeństwo i godność.
To most, który łączy światy. Ale jeśli nie ma odpowiedniego wsparcia – może stać się murem, który dzieli.
Dlaczego komunikacja wspomagająca i alternatywna są tak ważne?
AAC w Polsce – realne bariery, pilne potrzeby
W Polsce wciąż zbyt wiele dzieci i dorosłych nie ma dostępu do komunikacji. Rodzice najczęściej szukają specjalistów na własną rękę. Nauczyciele nie mają narzędzi, by wspierać swoich uczniów. Liczba terapeutów jest zbyt mała, a dostęp do specjalistycznych urządzeń, wspomagających komunikację mocno ograniczony. W praktyce oznacza to, że dzieci i dorośli pozostają w ciszy, dlatego, że system nie daje im głosu.
Fundacja Jim od lat wspiera dzieci, młodzież i dorosłych ze złożonymi potrzebami komunikacyjnymi. Wspólnie z Fundacją GenerAACja prowadzimy kampanię społeczną, której celem są systemowe zmiany:
- – obecność specjalistów AAC w instytucjach publicznych,
- – szkolenia dla nauczycieli, terapeutów i personelu medycznego,
- – dostępność narzędzi komunikacyjnych,
- – finansowanie nowoczesnych rozwiązań AAC.

Dołącz do nas – daj głos tym, którzy go potrzebują!
Podpisz apel o zmiany systemowe