Coraz więcej dorosłych osób zaczyna rozumieć, że ich odmienne doświadczenia, sposób odbierania świata czy relacje społeczne mogą mieć wspólny mianownik: neuroatypowość. To, co przez lata było źródłem wątpliwości i poczucia wyobcowania, może brzmieć: spektrum autyzmu.
Dlaczego dopiero teraz?
Według raportów brytyjskiego NHS (National Health Service, czyli Narodowej Służby Zdrowia) oraz analiz organizacji National Autistic Society, nawet co trzecia diagnoza autyzmu dotyczy osób dorosłych.
W Polsce również rośnie liczba dorosłych, którzy zgłaszają się do specjalistów po latach niezrozumienia i błędnych diagnoz.
Autyzm nie „znika” z wiekiem
Wiele osób dorastało bez rozpoznania, często rozwijając własne strategie radzenia sobie z trudnościami. U niektórych prowadzi to do wyczerpania, tzw. wypalenia autystycznego (autistic burnout), problemów z poczuciem własnej wartości czy zdrowiem psychicznym.

Diagnoza jest narzędziem do lepszego zrozumienia siebie, swoich schematów, mocnych stron i potrzeb. To często pierwszy krok do spokojniejszego życia, zdrowszych relacji i pracy w zgodzie z własnym rytmem.
Pierwszym krokiem może być wykonanie testu przesiewowego online. Taki test pomoże określić czy warto umówić się na konsultację ze specjalistą.
Zrób pierwszy krok i wykonaj bezpłatny test przesiewowy.
Kontakt dla mediów:
Aleksandra Wesołowska-Sieja
tel. +48 453 694 495
a.wesolowska-sieja@jim.org