23 lutego, w Ogólnopolskim Dniu Walki z Depresją, warto przypomnieć: depresja to choroba, która może dotknąć każdego człowieka i w każdym wieku. Według szacunków WHO do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje ok. 1,2 mln zł.
Wśród młodych osób obserwujemy rosnącą liczbę diagnoz, hospitalizacji oraz prób samobójczych. Za tymi liczbami stoją konkretne osoby, ich historie i często – ich samotność. Depresja nie bierze się znikąd. Jednym z istotnych czynników ryzyka jest długotrwały stres, odrzucenie i przemoc rówieśnicza.
Bullying rani dłużej, niż trwa
W kampanii Bullying Out! mówimy wprost: przemoc rówieśnicza to doświadczenie, które realnie zwiększa ryzyko zaburzeń lękowych, depresji, a w skrajnych przypadkach myśli i prób samobójczych.
Osoby doświadczające przemocy często:
czują wstyd i winę,
przestają mówić o swoich trudnościach,
izolują się,
tracą poczucie bezpieczeństwa.
Długotrwałe wykluczenie społeczne wpływa na samoocenę i obraz siebie. A to jeden z kluczowych mechanizmów rozwoju depresji.
Osoby neuroatypowe są w grupie podwyższonego ryzyka
Z raportu „Bullying – perspektywa osób neuroatypowych” (Uniwersytet SWPS, RESQL, Fundacja UNIQA, 2025) wynika, że co piąty uczeń w Polsce postrzega siebie jako osobę neuroatypową. W tej grupie przemoc rówieśnicza występuje pięciokrotnie częściej. Osoby w spektrum autyzmu, z ADHD czy innymi stanami częściej doświadczają:
niezrozumienia,
odrzucenia,
przemocy rówieśniczej,
przeciążenia sensorycznego i emocjonalnego.
Bezpłatne linie wsparcia (anonimowo, bez skierowania)
116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży (24/7).
800 70 2222 – Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie Psychicznym (24/7), wsparcie także przez czat i e-mail.
Rozmowa jest bezpłatna i anonimowa.
Publiczna pomoc psychologiczna i psychiatryczna
Dzieci i młodzież mogą skorzystać z:
Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży (I poziom referencyjny) – bez skierowania,
poradni psychologiczno-pedagogicznej,
psychiatry dziecięcego (w ramach NFZ nie jest wymagane skierowanie).
Osoby dorosłe mogą zgłosić się do:
Centrum Zdrowia Psychicznego (CZP) właściwego dla miejsca zamieszkania – bez skierowania, szybka ścieżka konsultacyjna,
poradni zdrowia psychicznego.
W wielu miejscach pierwsza konsultacja możliwa jest w ciągu kilku dni.
Wsparcie specjalistyczne dla osób neuroatypowych
Warto szukać miejsc, które:
mają doświadczenie w pracy z osobami w spektrum autyzmu i z ADHD,
rozumieją różnice w komunikacji i przetwarzaniu emocji,
nie patologizują neuroróżnorodności.
Wsparcie powinno być dostosowane do sposobu funkcjonowania danej osoby – nie odwrotnie.
Depresja to nie słabość. Prośba o pomoc to nie porażka.
W Ogólnopolskim Dniu Walki z Depresją warto powiedzieć jasno:
przemoc rówieśnicza zwiększa ryzyko depresji,
osoby neuroatypowe wymagają szczególnej uważności i systemowego wsparcia,
szybka pomoc ratuje zdrowie i życie,
reagowanie ma znaczenie.
Twoja DOBROĆ to spokojna przyszłość Ewy i Janka.
Dołącz do
społeczności Jim
