Szkoła Jim w Warszawie już otwarta. To miejsce stworzone z myślą o uczniach w spektrum autyzmu (w tym z zespołem Aspergera), które pracuje według nowatorskiej amerykańskiej metody SCERTS.
Model SCERTS to nowoczesne podejście do edukacji stworzone przez zespół pięciu amerykańskich naukowców, z myślą o osobach w spektrum autyzmu (w tym z zespołem Aspergera). Nazwa SCERTS pochodzi od trzech kluczowych obszarów:
komunikacja społeczna (Social Communication),
regulacja emocji (ERotional Regulation),
wsparcie interakcyjne (TS – Transactional Support).
Wybraliśmy ten model ze względu na silne naukowe podstawy oraz ogromny szacunek do autonomii, emocji oraz indywidualności każdego dziecka. Dzięki SCERTS każde dziecko otrzymuje wsparcie, które uwzględnia jego emocje, sposób komunikacji i indywidualną drogę rozwoju. Bo każde dziecko zasługuje na to, by być słyszane, rozumiane i traktowane z godnością.Tomasz Michałowicz, Prezes Fundacji Jim.
To, co wyróżnia SCERTS, to integracja tych elementów w codziennym życiu dziecka. Uczeń zdobywa wiedzę i nowe umiejętności, z których może od razu korzystać w naturalnych sytuacjach: w szkole, w domu, w relacjach z rówieśnikami czy dorosłymi.
Model zakłada, że rozwój komunikacji i umiejętność regulowania emocji są nierozerwalnie związane z jakością wsparcia, jakie dziecko otrzymuje od otoczenia. Dlatego SCERTS nie ogranicza się do pracy indywidualnej – zakłada aktywne zaangażowanie osób z najbliższego środowiska dziecka: rodziców, nauczycieli, terapeutów czy rówieśników.
Liczy się też przestrzeń
Szkoła Fundacji Jim na warszawskiej Białołęce to przestrzeń dostępna bez barier i zaprojektowana z myślą o indywidualnych potrzebach dzieci. Dlatego też każda sala dydaktyczna jest dostosowana do uczniów, z uwzględnieniem np. neutralnej kolorystyki, akustyki i wyciszenia.

Kameralna 4 osobowa grupa pozwala na indywidualną pracę oraz budowanie relacji z każdym uczniem.
Z dziećmi pracuje zespół interdyscyplinarny: nauczyciele edukacji specjalnej, pedagodzy, psycholodzy, logopedzi, terapeuci integracji sensorycznej oraz inni specjaliści.
Karolina Czerwieniec, dyrektor szkoły i punktu przedszkolnego Jim.
W obiekcie o powierzchni tysiąca metrów kwadratowych dla najmłodszych znajdują się: świetlica, stołówka, winda, sala terapeutyczna, gabinety logopedyczne i psychologiczne oraz lekarskie. Wnętrze zostało zaprojektowane przez architekta z uwzględnieniem potrzeb psychologicznych i sensorycznych uczniów neuroatypowych, dzięki temu jest przyjazne i komfortowe.
Zespół na medal
Szkoła Jim może dać dzieciom wsparcie, którego potrzebują, bo pracuje w niej zgrany zespół.
Dominika Tutak-Korzeniewska, nauczyciel, terapeuta Szkoły Jim.
Nauka w Szkołach Jim jest bezpłatna dzięki optymalnemu zarządzaniu oraz wsparciu nieocenionych, stałych Darczyńców.
Kontakt:
Szkoła Jim
ul. Cieślewskich 33; 03-017 Warszawa
sekretariat.warszawa@jim.org
tel. +48 453 051 159
Kontakt dla mediów:
Aleksandra Wesołowska-Sieja
tel. +48 453 694 495
a.wesolowska-sieja@jim.org
Twoja DOBROĆ to spokojna przyszłość Ewy i Janka.

Dołącz do
społeczności Jim