KRS 0000127075
Skopiuj Skopiowano do schowka
KRS 0000127075
TeleJiM
789 288 996

Poradnik dla rodziców dzieci z autyzm: Przyjazne rozstanie przedszkolaka z rodzicem

Poradnik dla rodziców dzieci z autyzm “Przyjazne rozstanie przedszkolaka z rodzicem”

 

Eksperci Fundacji JiM przygotowali poradnik dla rodziców przedszkolaków ze spektrum, dla których pozostanie w przedszkolu bywa wyzwaniem. Poznajcie 6 zasad przyjaznego rozstania przedszkolaka z rodzicem. Dzięki nim codzienne pożegnania staną się łatwiejsze!

Poradnik w formie plakatu do druku pobierzecie TUTAJ.

  1. Wasze pożegnanie powinno być krótkie, serdeczne i spokojne. Uśmiechnij się do dziecka, przytul je i zostaw pod opieką nauczyciela. Nie przedłużaj tego momentu – tak będzie łatwiej dla Twojego malucha.
  2. Umów się z dzieckiem na ten sam sposób pożegnania, np. „całus, przytulas i idziesz z panią” albo „przytulas, poklepanie po pleckach, miłego dnia, papa”. Dzięki temu rozstanie stanie się kolejnym etapem wypracowanego schematu, które da dziecku z autyzmem poczucie bezpieczeństwa.
  3. Bądź spokojny. Taką postawą pokażesz dziecku, że nic złego się nie dzieje. Natomiast Twoja niepewność, strach czy żal zostaną przez nie szybko wychwycone i odebrane jako zapowiedź tego, że faktycznie będzie źle. Zachowując spokój będziesz dla dziecka podporą w momencie rozstania.
  4. Komunikuj się pozytywnie. Spokojny ton, uśmiech i pozytywne komunikaty typu: „będzie fajnie, baw się dobrze, pójdziesz z dziećmi na plac zabaw, miłego dnia” pomogą dziecku dobrze nastawić się do nowej sytuacji. Ważne, by nie używać negatywnych stwierdzeń, np.: „nie bój się, nie ma się czego bać, nie płacz już”.
  5. Wykaż się cierpliwością. Okres adaptacyjny to dynamiczny czas. Podczas rozstań z dzieckiem może być raz lepiej, raz gorzej. Bądź dla niego wsparciem, okaż mu życzliwość i zrozumienie, ale jednocześnie konsekwentnie realizuj plan pożegnań.
  6. Zaufaj nauczycielowi. On wie, że powierzasz mu swój najcenniejszy skarb i dołoży wszelkich starań, by pomóc dziecku szybko zaadaptować się do nowego otoczenia. To, co Wy jako rodzice możecie zrobić, to pokazać swojemu dziecku dobre nastawienie, spokój i zapewnić je, że jest ono w dobrych rękach.
Ty też możesz pomóc Już 1 osoba na 100 jest w spektrum. Zmień życie osób autystycznych na lepsze. Pomagam