KRS 0000127075
Skopiuj Skopiowano do schowka
KRS 0000127075
TeleJiM
789 288 996

Pomoc, co ma prawdziwą moc! Apel organizacji o tym #JakPomocPomagajacym

Jaka pomoc jest najskuteczniejsza? Taka, która jest stała, przemyślana i skrojona pod konkretne potrzeby. Oczywiście dobrze jest kupić środki czystości lub żywność i przekazać je potrzebującym, ale jeszcze lepiej, gdy uda się zapewnić im stały dostęp do potrzebnych produktów. Wtedy pomoc przestanie być doraźna i zaczynie mieć prawdziwą moc. Taką właśnie pomocą zajmują się organizacje humanitarne, fundacje i stowarzyszenia, które w tym wyjątkowo trudnym czasie łączą siły, by wspierać osoby przyjeżdżające do Polski z Ukrainy. Organizacje wystosowały też specjalny apel, w którym mówią o tym #JakPomocPomagajacym.

 

Trafna pomoc ma sens

Jak czytamy w apelu: „Od ukraińskich organizacji wiemy, że są im tam pilnie potrzebne powerbanki, agregaty prądotwórcze, karimaty i baterie, tymczasem toniemy w ryżu, kaszy i innych produktach, których nie mamy gdzie składować. Nastawiamy się na pomoc długofalową, także wtedy, gdy zryw narodowy osłabnie, dlatego zdecydowaliśmy apelować o wpłaty” – tak o obecnej sytuacji opowiada organizująca pracę wolontariuszy na granicy Justyna Orłowska z Centrum Wolontariatu w Lublinie.

Oczywiście to nie znaczy, że dotychczasowa pomoc i np. zbiórki żywności nie miały sensu. Chodzi o to, że te potrzeby zostały już w pewnym stopniu zaspokojone. Pojawiły się za to inne – na pierwszy rzut oka mniej oczywiste. To, czego aktualnie potrzebują osoby przybywające do naszego kraju wiedzą wolontariusze i organizacje pomocowe, które zajmują się uchodźcami na co dzień. Dlatego przygotowując paczkę z darami najlepiej wcześniej skontaktować się z wybraną organizacją angażującą się w pomoc Ukrainie.

Działania długofalowe

Nawet tysiąc paczek ryżu przekazanych jednej rodzinie kiedyś się skończy. Kiedy? To ciężko przewidzieć. Niestety ciężko też przewidzieć koniec wojny i powrót do względnej normalności. Dla udzielających pomocy to znaczy jedno – potrzebna jest długofalowa i odpowiednio wcześniej zaplanowana pomoc. Tak, by rodziny za kilka miesięcy nie zostały bez dachu nad głową, środków do życia, czy podstawowych produktów, których teraz jest aż nadto. Organizacje, fundacje i stowarzyszenia w organizacji takiej pomocy mają doświadczenie. Jak czytamy w apelu:

„(…) doświadczone w długofalowym pomaganiu organizacje pozarządowe pracują już nad tym, jak zorganizować wsparcie przez kolejne miesiące, w których przybędzie nie tylko uchodźców, ale także potrzeb i problemów. Z tak gigantycznym wyzwaniem i na taką skalę nie mieliśmy do czynienia po 1989 roku. Stąd niezbędne jest nowe podejście również do filantropii.”

Bo wielomiesięczna pomoc na taką skalę wiąże się też z niemałymi nakładami finansowymi. Pomoc łatwiej jest zaplanować, gdy wiadomo, że niczego nie zabraknie. Regularne wpłaty umożliwiają organizacjom stabilne działanie, długofalowe planowanie, ale też szybką i doraźną pomoc.

Apel #JakPomocPomagajacym

Dlatego organizacje humanitarne, fundacje i stowarzyszenia połączyły siły nie tylko angażując się w pomoc na Ukrainie, ale też wystosowały wspólny apel do tych, którzy chcą pomagać. Tłumaczą w nim jak robić to z głową. Fundacja JiM nie tylko się pod nim podpisuje, ale także go współtworzyła. Wierzymy, że stała pomoc ma moc, a ta będzie możliwa tylko dzięki wspólnej, przemyślanej i dobrze zaplanowanej współpracy darczyńców z organizacjami. A to wiąże się ze stałą pomocą finansową:

„Nie tylko pozwoli to na zakup żywności czy lekarstw teraz, ale także pomoże pokryć na przykład koszty wielomiesięcznej terapii psychologicznej czy nauki języka dla osób, które uciekają przed wojną. Pamiętajmy też, jak wielkie znaczenie będzie mieć w obecnej sytuacji administracyjne zaplecze organizacji i ich pracownicy. Przecież ktoś musi kierować pracą wolontariuszy, rozliczać zbiórki czy raportować” – mówi Andrzej Pietrucha z Fundacji Akadem ia Organizacji Obywatelskich, która szkoli i wspiera organizacje pozarządowe.

Pomóc tym, którzy profesjonalnie zajmują się niesieniem pomocy można wspierając zarówno organizacje znane, ogólnopolskie, jak i działające lokalne. Największą pomocą będzie stałe wsparcie finansowe. Darowiznę można przekazać np. korzystając ze zbiórek prowadzonych na portalach crowdfundingowych, na Facebooku oraz innych platformach online. Nas możecie wesprzeć TUTAJ Pozostając z fundacją lub organizacją pomocową w stałym kontakcie darczyńca wie nie tylko na co zostały wydane przekazane przez niego fundusze, ale też czego aktualnie potrzeba.

CAŁY APEL DOSTĘPNY JEST TUTAJ

Zobacz także
Ty też możesz pomóc Już 1 osoba na 100 jest w spektrum. Zmień życie osób autystycznych na lepsze. Pomagam