KRS 0000127075
Skopiuj Skopiowano do schowka
KRS 0000127075
TeleJiM
789 288 996

Autyzm. 10 lat zmian.

10 lat temu ustanowiono Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Cieszę się, gdy widzę tego dnia niebieskie baloniki. Ale cieszę się również, gdy widzę czerwone i zielone. Jakiekolwiek są, to znaczy jedno – dotarliśmy do ludzi, udało się!

2 kwietnia 2008 r. – tego dnia po raz pierwszy obchodzono Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ustanowiony przez ONZ.  Tego dnia osoby ze spektrum autyzmu, ich rodziny, przyjaciele i sojusznicy rozpoczęli pracę nad zwiększeniem świadomości  społecznej.  W tym samym roku autystyczny chłopiec Emil Jensen Perez miał marzenie. Chciał, żeby Empire State Building zaświecił na niebiesko. Poprosił władze Nowego Jorku, a te się zgodziły! Od tego czasu w wielu krajach na świecie niebieski stał się symbolem autyzmu, a wiele znanych budynków jest 2 kwietnia oświetlanych na niebiesko.

Również w naszym kraju, gdzie w Fundacji JiM rozpoczęliśmy akcję Polska na Niebiesko. Gdzie także wiele innych organizacji buduje świadomość społeczną autyzmu.

Co się przez te lata zmieniło? Dziś trudno w to uwierzyć, ale na początku walczyliśmy o obecność słowa autyzm w przestrzeni publicznej. Nigdy nie zapomnę wzruszenia rodziców i ich dzieci, gdy w czasie pierwszej kampanii wyświetliliśmy hasło „Autyzm Help” na budynku łódzkiej Manufaktury. Wtedy, choć to mniej niż 10 lat temu słowo „autyzm” w takim miejscu wydawało im się czymś niewyobrażalnym. Rodzice byli tłamszeni – i często nadal są – przez instytucje, a poszukiwana przez nich diagnoza – często nazywana „wymysłem”.

W kolejnych latach nasz przekaz był prosty – Autyzm. 1 osoba na 100.  A mimo to napotkaliśmy na opór. Byli tacy, którzy mówili – przesadzacie. Choć podany przez nas odsetek jest ostrożnym szacunkiem zgodnym ze światowymi badaniami, zgodnym z tym, co mówi Autyzm-Europe. Mimo to znalazły się instytucje, które go podważały.

Dlatego ze smutną satysfakcją przeczytałem ostatnie badanie CBOSu. Gdzie napisano: „Co setny badany (1%) zadeklarował, że jego dziecko ma autyzm”

W późniejszych latach nauczyliśmy się. Czegokolwiek nie powiemy – jeśli tylko kampania się uda – znajdą się tacy, którzy będą to kwestionować. Dlatego, gdy rozpoczęliśmy tegoroczną kampanię i odezwały się głosy krytyki niektórych rodziców, że „takich osób z autyzmem nie powinno się pokazywać”. Nie zmartwiłem się. Cieszę się, gdy widzę niebieskie baloniki. Ale cieszę się również, gdy z różnych powodów ktoś nosi czerwone, czy zielone.

Gdy przypomnieliśmy nasz zeszłoroczny film pokazujący osoby z autyzmem mówiące we własnym imieniu, spotkał się z opiniami niektórych rodziców: „iluzja”, „autyzm tak nie wygląda”. Choć to smutne i nieprawdziwe opinie. Nie zmartwiłem się bardzo.

Dla mnie to znaczy jedno. Dotarliśmy do ludzi, udało się!

W tym roku dotarliśmy z kampanią Polska na Niebiesko do 5 milionów Polaków! Aż 5 milionów usłyszało czym jest autyzm, poznało historie naszych bohaterów, dowiedziało się o akcji. I wreszcie – blisko 50 000 tysięcy Polaków zmieniło 2 kwietnia zdjęcie profilowe, żeby pokazać, że są z osobami z autyzmem.

Bardzo się cieszę. Udało się!

Tomasz Michałowicz,
prezes Fundacji JiM

Zobacz także
Ty też możesz pomóc Już 1 osoba na 100 jest w spektrum. Zmień życie osób autystycznych na lepsze. Pomagam