30 grudnia 2023 roku w życie weszła ustawa dotycząca przedłużania ważności orzeczeń o niepełnosprawności. Dotyczy ona orzeczeń, których ważność upływała po 5 sierpnia 2023 roku, w tym tych przedłużonych w trakcie pandemii koronawirusa. W wyniku wprowadzenia tej ustawy orzeczenia zachowują ważność do 30 września 2024 roku.
Ustawa ta została wprowadzona w życie ze względu na bardzo długie, kilkumiesięczne okresy oczekiwania na uzyskanie nowego orzeczenia, w związku z czym osoby ubiegające się o ich odnowienie straciły uprawnienia z nich wynikające, w tym przysługujące im świadczenia.
Przyczyna obecnego stanu rzeczy to bardzo duża ilość napływających wniosków i brak odpowiedniej ilości lekarzy orzeczników.
A zatem orzeczenia, których ważność upłynęła w pandemii (a która została automatycznie przedłużona do 5 sierpnia 2023) a także tych wygasających po 5 sierpnia 2023 roku będą ważne do 30 września 2024 roku. Ważność do 30 września 2024 zachowują także karty parkingowe, ale nie dłużej niż do wydania nowego prawomocnego orzeczenia.
Wydłużone są także prawa otrzymywania świadczeń wydawanych w związku z niepełnosprawnością przyznawane przez pomoc społeczną. Decyzja ta podejmowana jest z urzędu i nie wymaga przeprowadzania rodzinnego wywiadu środowiskowego. Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku innych świadczeń (alimentów, zasiłków, dodatki na pokrycie utrzymania itp.).
Ustawa przywraca także wstecz ważność orzeczeń, które już wygasły. Orzeczenia takie odzyskują moc prawną i będą na ich postawie przyznawane zasiłki i renty. Dotyczy to orzeczeń, które wygasły po 5 sierpnia 2023 roku.
Dla przykładu:
UWAGA! Jeżeli Pan Jan, Pan Andrzej i Pani Anna uzyskają przed 30 września 2024 r. nowe orzeczenia na okres po 30 czerwca 2024 r., to przestają korzystać z rozwiązań ustawy przedłużającej ważność orzeczeń.